120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

نیروگاه زمین گرماییاگر چه قبلاً در بخش مطالب آموزشی دانیار به طور کامل درباره انرژی زمین گرمایی ( ژئوترمال )، مزایای آن و نیروگاه های زمین گرمایی صحبت به میان آمده است، اما با توجه به اهمیت این منبع انرژی تجدیدپذیر و عدم توجه کافی به آن، سعی خواهیم نمود در این مطلب خلاصه‌ای از آن را مجدداً مطرح سازیم.

زمانی که سخن از انرژی های تجدیدپذیر و استفاده از آنها جهت کاهش وابستگی به سوختهای فسیلی و آلاینده‌های کربنی به میان می‌آید، شایسته است که به انرژی ژئوترمال یا همان زمین گرمایی توجه بیشتری معطوف گردد. انرژی زمین گرمایی منبعی از انرژی تجدیدپذیر است که از یک طرف، کاملاً بی خطر بوده و از طرفی دیگر، به نسبت سایر منابع انرژی ارزان است.

به عبارت ساده‌تر، ژئوترمال انرژیی است که زمین به ما هدیه می‌دهد. هسته مرکزی زمین از لایه‌های مختلفی از ماگما که به طور دائم در حال تولید و انتقال حرارت هستند تشکیل شده است. حرارت داخلی زمین از طریق فروپاشی عناصر رادیواکتیو همچون رادیوم تأمین می‌گردد. انرژیی که در تنها در شعاع 33000 فوتی از سطح زمین یافت می‌شود بیش از 50.000 برابر انرژی موجود در کل نفت و گاز جهان است.

در حال حاضر یکی از روشهای معمول در استحصال انرژی زمین گرمایی از زمین، حفر زمین تا رسیدن به چشمه های ژئوترمال می‌باشد. به این ترتیب، آب سرد به لایه‌های داخلی زمین تزریق شده و با گذشتن از چشمه های زمین گرمایی و با جذب حرارت از ماگمای مذاب، به صورت بخار سوپرهیت به سطح زمین بازخواهد گشت. با جمع‌آوری بخار و استفاده از آن در توربین، برق تولید می‌گردد. در احداث نیروگاه های زمین گرمایی ، تلاش می‌شود تا حد ممکن حفاری به اعماق بیشتری از زمین صورت گیرد تا بر میزان بخار برداشت شده و کارایی آن افزوده گردد.

ژئوترمال در خانه

در سرتاسر این کره خاکی، منابع بسیار زیادی از انرژی زمین گرمایی قابل کشف است که هر یک پتانسیل تولید انرژی پاک در حدود 1000 برابر نیروگاه های معمول خواهند داشت. در حال حاضر، تحقیقات گسترده‌ای در سطح جهان و به منظور دستیابی به روشهای مؤثرتر در حفر و دستیابی به این منبع لایزال انرژی در حال انجام است. بزرگترین مانع در رسیدن به این انرژی، انباشتگی سیلیس در چاه های ژئوترمال است. از آنجا که نتیجه سعی و تلاش دانشمندان در جهت رسیدن به راه حلی برای این مشکل به ثمر نشسته است، امیدهایی برای توجه بیشتر به انرژی زمین گرمایی به صورتی که در خور آن باشد زنده شده است. با ابداع روشهایی جهت کنترل انباشتگی سیلیس، بسیاری از سازمان ها علاقمندی خود را به سرمایه‌گذاری در این بخش اعلام کرده‌اند.

هم اکنون، بیش از 60 میلیون نفر در سراسر جهان، برق مورد نیاز خود را از نیروگاه های زمین گرمایی تأمین می‌کنند. توجه روزافزون به این منبع انرژی و بکارگیری فناوری های تجدید در استحصال انرژی ژئوترمال باعث افزایش این آمار خواهد گردید.

دانیار نیز فرصت را مغتنم شمرده و از شرکتهای فعال در زمینه انرژی زمین گرمایی دعوت بعمل می‌آورد تا آخرین دستاوردهای خود را از طریق این سایت به اطلاع سایر خوانندگان برسانند.


  1. نعیمه

    سلام…واقعا متشکرم از مطالبتون…من کل اینترنتو زیرو رو کردم که از این انرژی زمین گرمایی سر در بیارم ولی مطالب خیلی سنگین بودن اما با این مطلب شما کاملا متوجه شدم :)

Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×