120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

سلول خورشیدی فوق نازکهمواره یکی از دغدغه‌های اصلی صنعت انرژی خورشیدی، افزایش کارایی سلولهای خورشیدی و کاهش هزینه های تولید آن بوده است. اخیراً محققان دانشگاه MIT، با تحقیق بر روی سلول خورشیدی فوق نازک (Ultra-Thin) ، موفق به ساخت سلولهای خورشیدی فوق سبکی شده‌اند که می‌تواند سرآغاز یک انقلاب در این صنعت باشد.

تیم تحقیقاتی دانشگاه MIT موفق شده است روشی جهت تولید سلولهای خورشیدی با کارایی بسیار بیشتر ارایه نماید. این سلول خورشیدی فوق نازک از چسباندن دو لایه که هر یک ضخامتی معادل یک مولکول دارند تشکیل شده است. نخستین لایه، گرافین (لایه‌ای از کربن به ضخامت یک اتم) و لایه بعدی، لایه نازکی از مولیبدن دی‌سولفید است. مجموع ضخامت این دولایه، به طرز چشمگیری از ضخامت سلولهای خورشیدی معمول که از سیلیکون ساخته می‌شوند کمتر خواهد بود.

این سلول خورشیدی فوق نازک و فوق سبک، از لحاظ مواد تشکیل دهنده آن قابل رقابت با سایر سلولهای خورشیدی بوده و پتانسیل بسیار بیشتری برای تولید توان در ازای هر پوند وزن خواهد داشت. به گفته سرپرست تیم تحقیقاتی دانشگاه ام‌آی‌تی، هدف از ساخت سلول خورشیدی فوق نازک ، دستیابی به بیشترین ضریب تولید و افزایش کارایی سلولهای خورشیدی می‌باشد.

محققان معتقدند که با استفاده از یک ماده دولایه‌ای همانند گرافین و مولیبدن دی‌سولفید امکان ساخت سلول خورشیدی فوق نازک با کارایی 1 تا 2 درصد وجود دارد. اگر چه این مقدار ضریب کارایی در مقایسه با سلولهای خورشیدی معمولی هنوز مقدار قابل توجه‌ای نیست، اما با در نظر گرفتن کاربردهایی همچون صنایع فضایی و یا محدودیت در وزن، می‌توان به ارزش یک سلول خورشیدی فوق نازک که وزنی کمتر از یک برگ دستمال کاغذی دارد، پی برد. اگر چه با استفاده از لایه‌های بیشتر می‌توان به ضریب کارایی بالاتری نیز دست یافت.

به گفته سرپرست تیم تحقیقاتی دانشگاه ام‌آی‌تی، سلول خورشیدی فوق نازک که در مقیاس نانومتر 20 تا 50 برابر از سلولهای خورشیدی سیلیکونی معمولی نازک‌تر است و قابلیت تولید توانی در حدود 1000 برابر آنها دارد، در برابر هوا، اشعه ماوراء بنفش و رطوبت از مقاومت لازم برخوردار است. همچنین مواد بکار رفته در سلول خورشیدی فوق نازک بسیار ارزانتر از سیلیکون با خلوص بالا می‌باشد که در سلولهای خورشیدی معمول استفاده می‌شود.

همانطور که در هر فعالیت تحقیقاتی، رسیدن طرح به نتیجه دلخواه و اجرایی شدن آن مستلزم پشت سر گذاشتن موانع متعدد است، طرح ساخت سلول خورشیدی فوق نازک نیز از این امر مستثنی نبوده و هنوز راهی طولانی تا اجرایی شدن دارد.

نتیجه این تحقیقات در نشریه Nano Letters به چاپ رسیده است.

 


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×