120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

پیل سوختی پلیمریسامانه پیل سوختی پلیمری 10 کیلووات که به طور همزمان از الکتریسته و گرما استفاده می‌کند (CHP) در کشور و به دست محققان پژوهشکده مواد و انرژی اصفهان وابسته به پژوهشگاه فضایی ایران و با تصویب، حمایت و نظارت سازمان انرژی‌های نو ایران (سانا) طی 30 ماه فعالیت مستمر طراحی و ساخته شد

پروژه طراحی و ساخت سامانه پیل سوختی پلیمری 10 کیلووات با امکان استفاده همزمان از الکتریسته و گرما از اواسط سال 1389 توسط پژوهشکده مواد و انرژی اصفهان وابسته به پژوهشگاه فضایی ایران و با تصویب، حمایت و نظارت سازمان انرژی‌های نو ایران (سانا)، آغاز گردید. هدف اصلی این پروژه، طراحی و ساخت یک سامانه 10 کیلووات در داخل ایران بود. این پروژه در ادامه طراحی و ساخت پیل سوختی 5 کیلووات و با اتکا به دانش فنی، بومی‌سازی و کاربردی شدن آن و امکان تولید انبوه این محصول به منظور تأمین تقاضای اولیه بازارهای کوچک داخلی و در نهایت نیل به تولید در مقیاس‌های بزرگتر و اقتصادی شدن در آینده صورت پذیرفته است.

سامانه پیل سوختی پلیمری 10 کیلووات در ابتدای سال جاری در سایت طالقان سازمان انرژی‌های نو ایران نصب و راه‌اندازی شد. این سامانه مستقل از شبکه بوده و برق مورد نیاز تجهیزات خود را بدون اتصال به شبکه تأمین می‌کند. مهندس کوشا، معاون پژوهشی پژوهشکده مواد و انرژی اصفهان، نمونه‌سازی و تولید نیمه صنعتی صفحات دوقطبی از جنس کامپوزیت پلیمری را گامی اساسی در جهت بومی‌سازی استک پیل سوختی پلیمری برشمرد و گفت: ما علاوه بر کسب فن‌آوری تولید نیمه صنعتی این صفحات در ابعاد گوناگون، توانستیم صفحاتی با ضخامت نازک‌تر نسبت به صفحات خارجی استفاده شده در سامانه پیل سوختی 5 کیلووات تولید کنیم. این موضوع موجب شد که ابعاد پکیج پیل سوختی 10 کیلووات در عین دو برابر شدن توان دستگاه، با ابعاد پکیج پیل سوختی پنج کیلووات یکسان شود.

صفحات دوقطبی (Bipolar) تولید شده در پژوهشکده مواد و انرژی اصفهان از جنس صفحات کامپوزیتی ترموست است. دلیل استفاده از رزین‌های ترموست در این صفحات، استحکام بیشتر، مقاوت شیمیایی بیشتر، مقاومت تغییر ابعادی در مقابل حرارت و قابلیت به‌کارگیری در پیل‌های دما بالا می‌باشد. علیرغم ضخامت بسیار کم این صفحات، ترکیب و نحوه پخت آنها به‌گونه‌ای بوده که در برابر فشاری معادل 70 مگاپاسکال از مقاومت کافی برخوردار باشند.

مزیت دیگر سامانه پیل سوختی پلیمیری 10 کیلو وات، کاهش صدای سامانه با استفاده از تجهیزات با تکنولوژی جدیدتر است. کمپرسور هوای به کار رفته در این سامانه بسیار مدرن بوده و در عین حال که دبی 1200 لیتر در دقیقه را برای سامانه فراهم می‌کند، حداکثر صدای 75 دسی بل تولید می‌کند که در مقایسه با سامانه 5 کیلو وات حدود 20 درصد پایین‌تر است. این سامانه قابلیت تولید حداکثر 14 کیلووات برق و گرما را به صورت همزمان دارد و خروجی سامانه هیبرید، 10 کیلووات برق متناوب 220 ولت می‌باشد. در این سامانه، امکان استفاده هم‌زمان برق و گرما با توان 10 کیلووات برای گرمایش محیط اداری یا مسکونی و هم‌چنین تأمین آب‌گرم مصرفی فراهم شده است. با استفاده همزمان از گرما و برق تولیدی، بازده کلی سامانه پیل سوختی پلیمری 10 کیلووات به بیش از 80 درصد می‌رسد.


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×