120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

philippines

شاید به نظر شما خبر برنامه‌ریزی فیلیپین برای تأمین کل انرژی مورد نیاز این کشور از طریق انرژی های تجدیدپذیر در طی 10 سال چندان اهمیتی نداشته باشد و با خود بگویید دانستن چنین اخباری چه فایده‌ای می‌تواند داشته باشد! اما اعتقاد ما بر این است که می‎بایست تا حد ممکن آگاهی خوانندگان دانیار را که مسلماً جزو علاقمندان به انرژی های نو هستند نسبت به وقایعی که در سایر کشورها در حال رخ دادن است افزایش داد. اگر چه در حال حاضر در کشوری زندگی می‌کنیم که به لطف پروردگار از منابع بسیار غنی نفت و گاز بهره‌مند است و می‌توانیم انرژی مورد نیازمان را با قیمت بسیار کمتری نسبت به سایر ممالک تأمین کنیم، اما دیر یا زود با این واقعیت مواجه خواهیم شد که دیگر نفت و گازی باقی نمانده است و آن گاه است که دست نیاز به سوی کشورهایی دراز خواهد شد که سالها جلوتر از ما حرکت کرده‌اند. در دنیایی که صحبت از توربین های بادی مگاواتی و تولید برق خورشیدی در مقیاس گیگاوات مطرح است، ما به ساخت توربین 3 کیلوواتی (آن هم برای نخستین بار در کشور!) و نصب تعداد انگشت شماری پنل خورشیدی دل خوش کرده‌ایم! جنگ‌های آینده نه جنگ‌های نظامی است و نه جنگ‌های نرم‌افزاری! جنگ آینده، جنگی سخت برای انرژی است. بنابراین، هدف دانیار از انتشار اخباری از این دست، صرفاً مطلع ساختن مخاطبین از آخرین تحولات دنیای انرژی های تجدیدپذیر است. اگر چه خبر پیشرفت کشورهای اروپایی در زمینه انرژی های تجدیدپذیر چندان مایه شگفتی نیست و تقریباً به عنوان یک امر بدیهی پذیرفته شده است، اما باید به اخبار مربوط به کشورهایی همچون فیلیپین یا کشورهایی آفریقایی که ثروت چندانی ندارند به چشم یک تلنگر بزرگ نگریسته شود.

اما اصل خبر:

مدیر انرژی و آب و هوای مؤسسه WorldWatch، آقای الکساندر اُخس طی نشستی با کمیسیون تغییرات آب و هوا (Climate Change Commission) ، با نمایندگان عالی‌رتبه دولتهای فدرال و ایالتی فیلیپین دیدار نمود و به منظور ایجاد زمینه‌های لازم جهت ایجاد نقشه راه انرژی های تجدیدپذیر این کشور و تأمین 100% انرژی مورد نیاز آن از طریق انرژی های نو طی مدت 10 سال به بحث و گفتگو نشست.

این دیدار با دعوت نماینده کمیسیون تغییرات آب و هوا و سناتور پیشین، ههرسون آلوارز، از الکساندر اُخس صورت پذیرفته و از ایشان خواسته شده بود تا نقشه راه پیشنهادی خود را برای استفاده از انرژی های تجدیدپذیر در فیلیپین با رویکرد تغییرات بنیادین در زمینه‌های مهندسی، اقتصاد اجتماعی، مالی و سیاسی ارایه نماید.

آقای اُخس در این دیدار بر پیشرو بودن فیلیپین در زمینه انرژی زمین گرمایی و هیدروپاور تأکید نمود و گفت: تهیه نقشه راه و دورنمایی که بتواند از منظر اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی، چالشهای کشور فیلیپین را برای دستیابی به منابع قابل اطمینان انرژی به تصویر بکشد، ضروریست. بنابراین، مؤسسه Worldwatch تلاش خواهد کرد تا با مشخص نمودن نیازهای اجتماعی و توسعه اقتصادی، دستیابی فیلیپین به انرژی مورد نیاز و منطبق با مسائل زیست محیطی را تسهیل نماید.

به منظور تهیه نقشه راه انرژی پایدار، مؤسسه Worldwatch نسبت به آنالیز منابع قابل استفاده از قبیل بیومس، باد و خورشیدی و ضرایب کارایی مربوطه از طریق نقشه‌برداری به کمک GIS اقدام خواهد نمود. همچنین این مؤسسه راه حلهایی مناسب جهت نوسازی و اصلاح زیرساختهای شبکه ارایه خواهد کرد. نقشه راهی که به این صورت تهیه خواهد شد، علاوه بر مسایل مهندسی، تأثیرات اجتماعی، اقتصادی و پتانسیل انرژی های تجدیدپذیر در اشتغال زایی را نیز دربر خواهد داشت. به این ترتیب، فیلیپین قادر خواهد بود تا طی مدت 10 سال، کل انرژی مورد نیاز خود را از طریق انرژی های تجدیدپذیر تأمین نماید.

 


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×