120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

بادی فراساحلیبه گزارش انجمن جهانی انرژی بادی (GWEC)، بازار انرژی بادی فراساحلی در حالیکه تا کنون ظرفیتی معادل 5 گیگاوات یعنی در حدود 2 درصد از ظرفیت کلی انرژی بادی مورد استفاده در دنیا را به خود اختصاص داده است و پیش‌بینی می‌شود که تا سال 2020 میلادی تا 80 گیگاوات نیز رشد داشته باشد، روزهای پر رونقی را تجربه می‌کند. این در حالیست که پیشرفتهای حاصل شده در این بخش از صنعت بادی و تکنولوژی بهبود یافته توربین های بادی فراساحلی و دستیابی به توربین‌هایی با توان بیشتر نیز مؤید این موضوع است.

به عنوان مثال، فوریه سال جاری میلادی و در نزدیکی برمرهاون در آلمان، شرکت Areva Wind مراحل نصب آخرین دستاورد خود را که یک توربین بادی فراساحلی به ظرفیت 5 مگاوات بود آغاز نمود. قطر روتور این توربین بادی 135 متر و طول پره آن 66 متر می‌باشد. به گفته شرکت Areva، در این توربین بادی جدید از ناسل بسیار سبکتری استفاده شده و سیستم مونیتورینگ آنها نیز بهبودیافته است. مراحل نصب این توربین بادی که مجهز به سیستم محرکه هیبریدی است و در نزدیکی ساحل دریای شمال در آلمان در حال نصب و راه‌اندازی است، تا قبل از پایان سال 2013 به اتمام خواهد رسید. پیش بینی می‌شود با اتمام مراحل نصب و پشت سر گذراندن آزمایشات مربوطه، 120 دستگاه از این توربین بادی فراساحلی در دریای شمال نصب گردد. همچنین نخستین توربین 6 مگاواتی نصب شده این شرکت در سواحل فرانسه در حال گذراندن مراحل تست عملکرد می‌باشد.

از طرفی دیگر، مراحل ساخت توربین بادی فراساحلی 5.5 مگاواتی شرکت Gamesa نیز که گفته می‌شود برای استفاده ساحلی نیز مناسب می‌باشد، در سه ماهه چهارم سال 2014 به پایان خواهد رسید. توربین بادی G128 با توان 5.5 مگاوات قطر روتوری معادل 128 متر خواهد داشت. تأییدیه طراحی این توربین بادی که بر اساس نمونه 4.5 مگاواتی در حال نصب آن طراحی شده است، توسط مؤسسه DNV در حال بررسی و صدور می‌باشد. شرکت Gamesa اعلام کرده است که علاوه بر این توربین بادی فراساحلی 5.5 مگاواتی، به صورت بلندمدت بر روی توربینهایی با توان 7 مگاوات و 8 مگاوات نیز تمرکز خواهد نمود.

در این میان و در کلاس توربین های بادی فراساحلی 8 مگاواتی، شرکت وستاس یکه تاز میدان است. دسامبر سال 2012 بود که این شرکت با امضای توافقنامه‌ای با شرکت DONG Energy مراحل تست توربین جدید خود را که V164-8.0MW نام دارد در کشور دانمارک آغاز نمود. طبق پیش بینی شرکت وستاس، نخستین توربین در سه ماهه دوم سال 2014 راه‌اندازی و مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.

چندی پیش تجهیزات کامل برای تست سیستم محرک توربین V164 وستاس در دانمارک ساخته و آماده تست ژنراتور و گیربکس این توربین بادی شد. همانطور که از نام این توربین بادی برمی‌آید، قطر روتور آن 164 متر می‌باشد. توان ابتدایی این توربین بادی 7 مگاوات در نظر گرفته شده بود که در اکتبر سال 2012 به 8 مگاوات ارتقا یافت. وستاس در این رابطه می‌گوید تجهیزات تست به نحوی طراحی شده است که قابلیت تست توربین 8 مگاواتی بر روی آن وجود دارد.

زیمنس، دیگر شرکت پیشتاز در ساخت توربین بادی فراساحلی نیز نمونه‌ای 6 مگاواتی این نوع از توربین‌ها را توسعه داده و در حال آزمایش این محصول جدید می‌باشد. در ماه فوریه گذشته، شرکت زیمنس، مدل 4 مگاواتی این توربین بادی فراساحلی را که نسل بعد از توربین 3.6 مگاواتی بود و قطر روتوری معادل 130 متر داشت به بازار ارایه نمود. توربین 6 مگاواتی زیمنس که از پره‌هایی به طول 75 متر و روتور 154 متری بهره می‌گیرد، در حال گذراندن مراحل تست می‌باشد.

در این بین، شرکت صنایع سنگین سامسونگ نیز مجوز ساخت توربین بادی فراساحلی 7 مگاواتی خود را در نزدیکی ادینبورگ اسکاتلند دریافت کرده است. این مجوز برای ساخت یک دستگاه توربین بادی فراساحلی به ارتفاع 196 متر و بهره‌برداری از آن به مدت 5 سال صادر شده است.

گرایش سازندگان مطرح دنیا به ساخت توربین بادی فراساحلی و افزایش تعداد این توربین‌ها حاکی از آینده روشن این صنعت بوده و پیش‌بینی می‌گردد طی سال‌های آینده، شاهد افزایش توان این نوع از توربین‌ها باشیم. در حال حاضر بیشتر شرکتهای سازنده توربین بادی فراساحلی تلاش دارند تا با ساخت نمونه‌هایی درصدد رفع مشکلات احتمالی آنها بر آیند و مدلهای بهبود یافته‌ای را توسعه دهند.

 


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×