120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

SEGS-solar-thermal-california

قدیمی ترین نیروگاه حرارتی خورشیدی در آمریکا به 30 سالگی خود و پایان قرارداد خرید برق آن نزدیک می‌شود. با این حال، مالکین این نیروگاه حرارتی خورشیدی قدیمی قصد دارند تا با انجام تعمیرات اساسی و ارتقای سیستم ذخیره انرژی آن به 30 سال بعد بیاندیشند!

اگر چه از نیروگاه حرارتی خورشیدی به عنوان یک تکنولوژی جدید نام برده می‌شود، اما سه دهه از نصب و بهره‌برداری نخستین نیروگاه‌های متمرکز کننده خورشیدی می‌گذرد. نیروگاههای خورشیدی 14 و 30 مگاواتی که در ایالت کالیفرنیا و در صحرای موجاوه مورد بهره‌برداری قرار دارند در سال 1985 میلادی ساخته شده‌اند.

در نیروگاه حرارتی خورشیدی از آینه های سهموی شکل برای بازتابش متمرکز کردن نور خورشید بر روی یک دریافت کننده حاوی سیال که معمولاً روغن یا سیال سینتتیک دیگری است استفاده می‌شود. به این ترتیب از حرارت ایجاد شده در این سیال برای تبدیل آب به بخار و به کار انداختن توربین استفاده می‌گردد. هم اکنون، مالکین این نیروگاه خورشیدی در آمریکا قصد دارند تا با ارتقای این نیروگاه و افزودن سیستم ذخیره سازی به آن، به دنبال قرارداد جدیدی برای فروش برق آن طی 20 سال آینده باشند.

در حالیکه ساخت نیروگاه‌هایی با سوخت فسیلی (ذغال سنگ) یا هسته‌ای با مشکلاتی از قبیل آلودگی هوا و تأمین بودجه جهت تأمین سوخت مورد نیاز آنها مواجه هستند، این نگرانی در مورد نیروگاه حرارتی خورشیدی وجود نداشته و تنها دغدغه مالکین آنها هزینه تعمیرات و نگهداری و به روز نگه داشتن آن است.

نیروگاه حرارتی خورشیدی 14 مگاواتی کالیفرنیا (SEG 1) که در سال 1985 ساخته شد از بدو تأسیس به سیستم ذخیره سازی انرژی مجهز بود و حرارت مازاد تولیدی به کمک یک سیال در مخازن بزرگ ذخیره می‌گردید. اما با برنامه ارتقایی که برای این نیروگاه در نظر گرفته شده است، قرار است از یک سیستم ذخیره سازی انرژی جدید همانند نمک مذاب به عنوان جایگزین استفاده گردد. این نیروگاه همچنان از آینه‌هایی که قریب به 30 سال پیش در آن نصب شده‌اند بهره می‌گیرد، اما به زودی رفلکتورهای مدرن و امروزی که کارایی بیشتری دارند جایگزین آینه‌های قدیمی خواهند شد.

این نیروگاه حرارتی خورشیدی در قلب موجاوه یعنی منطقه‌ای که از تابش بسیار خوبی (1000 وات بر متر مربع) برخوردار است احداث شده و در اطراف آن، 7 نیروگاه حرارتی خورشیدی دیگر با توان کلی 300 مگاوات قرار گرفته‌اند.

 


  1. صنم شیخی

    ممنون از مطب خوبتون

Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×