120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

تولید برق از دی اکسید کربن

در مطالب قبلی، از تبدیل مستقیم دی اکسید کربن به متانول خبری منتشر گردید که حاکی از آغاز تلاش‌هایی برای استفاده بهینه از این گاز آلاینده بود. اما، ابداع روشی برای تولید برق از دی اکسید کربن سرآغاز قصه جدیدی برای کاهش گازهای گلخانه‌ای خواهد بود. بنا به گزارشی که در آخرین شماره نشریه علوم و تکنولوژی محیط زیست منتشر گردیده است، دانشمندان موفق شده‌اند روشی برای تولید برق از دی اکسید کربن حاصل از نیروگاه‌های برق و دودکش‌ها ابداع نمایند.

در همین خصوص، دکتر برت هاملرز و تیم تحقیقاتی وی این چنین توضیح می‌دهند:

نیروگاه‌های برق در سرتاسر دنیا در حدود 12 بیلیون تن دی اکسید کربن به محیط منتشر می‌کنند که ناشی از استفاده از سوخت‌های ذغال سنگ، روغن و گاز طبیعی می‌باشد. سیستم‌های گرمایش بکار رفته در منازل و مجتمع‌های تجاری نیز عامل تولید 11 بیلیون تن دی اکسید کربن هستند. تقریباً 10% از گازهای خروجی دودکش‌ها را دی اکسید کربن شامل می‌شود که نه تنها به هدر می‌رود، بلکه عامل اصلی در معضل گرمایش جهانی است.

تیم دکتر هاملرز، راهی برای تولید برق از دی اکسید کربن موجود در هوا یافته است. به گفته این تیم تحقیقاتی، در این تکنولوژی، استفاده از آب یا سیالی دیگر طی فرآیندی خاص و ایجاد واکنشهایی در دی اکسید کربن موجب تولید جریانی از الکترونها و تولید برق می‌گردد. با استفاده از این روش می‌توان سالانه به میزان 1570 کیلووات برق تولید کرد. بدین‌ترتیب علاوه بر تولید برق از دی اکسید کربن ، مقدار قابل ملاحظه‌ای از میزان دی اکسید کربن کاهش خواهد یافت.


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×