120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

نیروگاه خورشیدی موجاوه

در دل صحرای موجاوه، بزرگترین نیروگاه حرارتی خورشیدی دنیا به نام ایوانپا و به ظرفیت 392 مگاوات در حال تولید برق است. نیروگاه حرارتی خورشیدی ایوانپا از سه برج که هریک ارتفاعی معادل 150 متر دارند و توسط آینه‌های بیشماری احاطه شده‌اند تشکیل شده است. تعداد بسیار زیادی از آینه‌ها برای بازتابش و متمرکز کردن نور خورشید بر روی رسیورهایی (دریافت کننده) که در بالای برجها قرار گرفته‌اند، دور این سه برج حلقه زده‌اند. اگر چه این نیروگاه بزرگترین نیروگاه حرارتی خورشیدی دنیاست، اما عظمت آن در برابر منظره خیره‌کننده و حیرت‌انگیز صحرای موجاوه تا حدودی رنگ می‌بازد.

اما ایوانپا تنها نیروگاه عظیم حرارتی خورشیدی این منطقه نیست. در سمت شمال و در نزدیکی مرز نوادا، یک نیروگاه 110 مگاواتی مجهز به سیستم های ذخیره سازی توسط شرکت سولارریزرو در حال ساخت است. در سمت غرب و در قلب کالیفرنیا، شرکت First Solar در حال اتمام یک نیروگاه فتوولتائیک 250 مگاواتی است. در نزدیکی این نیروگاه، نیروگاه دیگری به ظرفیت 579 مگاوات که آن هم به پنل های فتوولتائیک مجهز شده است توسط شرکت سان‌پاور در حال تکمیل می‌باشد.

اما در حالیکه این پروژه‌های خورشیدی عظیم در آمریکا در حال تکمیل بوده و نزدیک به اتمام است، سئوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که آیا آینده انرژی خورشیدی متعلق به این قبیل پروژه‌ها و نیروگاه‌هایی با این ابعاد خواهد بود؟!

شرکت NRG در آمریکا، بزرگترین سرمایه‌گذار و مالک تجهیزات تولید برق در این کشور و مالک بخشی از نیروگاه ایوانپا نیز به دلیل سرمایه زیاد مورد نیاز برای این قبیل نیروگاه‌ها، از آینده پروژه‌هایی در این مقیاس مطمئن نیست. به گفته این شرکت، این پروژه‌ها بسیار بزرگ هستند و به دلیل محدودیت در مکان‌هایی که قابلیت نصب نیروگاه های خورشیدی وجود دارد، امکان احداث تعداد زیادی از این دست نیروگاه ها وجود نخواهد داشت. به اعتقاد مدیر عامل این شرکت، با اتمام پروژه‌های بزرگ در مناطق جنوب غربی آمریکا شاهد رشد پروژه‌‌های جدید خورشیدی به صورت تولید پراکنده خواهیم بود.

مدیرعامل شرکت سان‌پاور نیز که هم اکنون در حال ساخت و احداث دو نیروگاه عظیم خورشید است نیز چنین اعتقادی دارد. وی به دلیل عدم توانایی در پاسخ به سئوال مربوط به آینده انرژی خورشیدی اذعان می‌دارد که شرکت متبوعش، بر روی پروژه های بزرگ، متوسط و کوچک خورشیدی و همچنین سیستم های تولید پراکنده تمرکز خواهد نمود.

در هر منطقه‌ای که از تابش مناسبی برخوردار باشد، بام خانه‌ها بهترین مکانی است که می‌توان از انرژی خورشیدی استفاده نمود و نوعی سیستم تولید پراکنده را بنا نهاد. اگرچه هزینه تمام شده پروژه‌های بزرگ که روی زمین احداث می‌شود در ازای هر کیلووات ساعت بسیار کمتر و مقرون به صرفه‌تر خواهد بود، اما نباید فراموش کرد که وجود زمین و فضای مناسب نیز یکی از اولویتها خواهد بود. بنابراین برای هر منطقه و هر شرایطی، راه حلی برای استفاده از انرژی خورشیدی وجود خواهد داشت.

اگر چه چندین سال پیش توجه زیادی به سیستم های تولید پراکنده نمی‌گردید اما امروزه و با پیشرفت تکنولوژی و از میان برداشتن مشکلات ناشی از استفاده از اینگونه سیستم ها در شبکه برق، افرادی که تا پیش از این اعتقادی به تولید پراکنده نداشتند، به طور مشخص نسبت به این سیستم ها ابراز علاقه کرده و وجود آنها را برای تأمین برق ضروری می‌دانند. همانطور که قبلاً نیز بدان اشاره شد، به دلیل محدود بودن زمینهایی که قابلیت احداث نیروگاه های بزرگ وجود دارد، نباید از مزایای سیستم های تولید پراکنده قافل ماند.


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×