120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

بیوانرژی

واژه بیوانرژی به طور خیلی ساده به انرژی های تجدیدپذیری که از منابع طبیعی بدست می‌آیند اطلاق می‌گردد. در ساده‌ترین حالت، سوزاندن چوب و انرژی حاصل از این فرآیند نیز نوعی بیوانرژی می‌باشد. اگر چه بشر، هزاران سال از این روش و این نوع انرژی استفاده می‌کرده است، اما در سالهای اخیر دانشمندان زیادی که به امر تحقیق در انرژی های تجدیدپذیر و صنعت سبز مشغول می‌باشند، موفق شده‌اند سوختهای بیشتری از منابع طبیعی دیگر بدست آورند و از منابعی همچون نیشکر، دانه‌های سویا و حتی فضولات حیوانی سوخت یا برق تولید کنند.

در حالیکه انرژی های تجدیدپذیر به طور عمومی و در سراسر دنیا به عنوان بهترین نوع انرژی برای این کره خاکی و اتمسفر پیرامون آن شناخته شده و مورد پذیرش قرار گرفته‌اند، اما بسیاری از صاحبنظران، نگرانی‌هایی را در خصوص بیوسوخت های حاصل از منابع و محصولات کشاورزی و تأثیرات منفی آن بر گرمایش جهانی ابراز نموده‌اند. هر دو طرف این منازعه، به طور جدی در تکاپو برای جمع‌آوری مدارک و مستندات لازم برای اثبات مدعای خود بوده و در حالیکه ادله طرف مقابل را فاقد هرگونه مبنای علمی می‌دانند، هیچگونه شک و شبهه‌ای در مدارک و عقاید خود را قبول ندارند.

آنتی-بیوانرژی

چنین نگرانی‌هایی که در رابطه با کربن و آلودگی‌های ناشی از آن وجود دارد، گاهاً باعث ایجاد مناظرات بسبار جالبی بین طرفین می‌گردد. گیاهان به طور طبیعی مقادیر مختلفی کربن از خود متصاعد می‌سازند، اما برخی عقیده دارند که بیوسوخت ها که پایه آنها گیاهان است می‌توانند جایگزین بسیار مناسبی برای سوختهای طبیعی از قبیل نفت و گاز باشند. فارغ از مقدار کربن تولید شده توسط بیوسوخت ها، مزایای این منابع بیوانرژی بسیار بیشتر از مضرات احتمالی آنهاست.

جای هیچ شکی نیست که کشت گیاهان در مناطق محروم برای استحصال و گسترش بیوسوخت ها (بیومس یا بیوانرژی) هیچ مضراتی به همراه نخواهد داشت. بهرحال، کربن نیز جزئی طبیعی در این سیاره بوده و از بدو خلقت با ما همراه بوده است. اگر چه همه ما بین خوب و بد این موضوعات گرفتار شده و هر روز شاهد صحبتهایی در جهت مزایا و معایب بیوانرژی هستیم، اما نکته‌ای که باید به آن توجه بیشتری معطوف گردد، حفظ اعتدال در این شرایط است. زندگی به سرعت در جریان است و چنین تغییراتی در محیط زیست بسیار آرام رخ می‌دهند، بنابراین شاید هیچکدام از ما تا آن روز که نتیجه مشخص گردد زنده نمانیم.


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×