120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

hydrogenیک تیم تحقیقاتی در دانشگاه کلورادو بولد موفق به تولید سیستمی شده‌اند که با استفاده از نور خورشید، آب را به هیدروژن و اکسیژن تقسیم می‌کند. در این سیستم که بسیار شبیه به یک نیروگاه خورشیدی است، از تعداد زیادی آینه که در یک زمین وسیع نصب شده‌اند استفاده می شود تا با انعکاس و تجمع نور خورشید روی یک نقطه از برج مرکزی، دمای این نقطه را تا 1350 سانتیگراد افزایش دهد. سپس انرژی بدست آمده به یک دیگ راکتور که دربرگیرنده اکسید فلز است و به هنگام گرم شدن اتمهای اکسیژن آزاد می کند انتقال داده می‌شود.

در این فرآیند، مولکولهای اکسیژن موجود در بخار آب متصاعد شده از آب درحال جوش در دیگ راکتور به اکسید فلز چسبیده و باعث آزاد شدن ملکولهای هیدروژن به شکل گاز آزاد می‌شوند.

آلن ویمر محقق این طرح می‌گوید: ما موفق به طراحی سیستمی شده‌ایم که با با روشهای دیگر تفاوت دارد و در واقع هیچ کس تا کنون تصور اجرایی شدن آن را نداشته است. جداکردن هیدروژن از آب و با استفاده از نور خورشید سرآغاز یک انقلاب در تولید هیدروژن خواهد بود.

علیرغم یافتن نتایجی چشمگیر در این طرح، هنوز با تجاری‌سازی این راکتور خورشیدی حرارتی سالها فاصله داریم. در این روش جدید، هیدروژنی که برای پیلهای سوختی یا ذخیره سازی تولید می‌شود به میزان بخار وارد شده به سیستم و نوع اکسید فلز بستگی دارد، اکسید فلزی که ترکیب آهن، کبالت، آلومینیوم و اکسیژن است.

نتایج این تحقیق در مجله ساینس منتشر شده است.


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×