120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

پره های توربین بادی

شرکت نروژی استات کرافت اخیراً تصمیم گرفته است تا پره های توربین بادی را با رنگ سیاه رنگ‌آمیزی کند تا مانع برخورد پرندگان و مرگ آنان گردد. چهار دستگاه از شصت و هشت دستگاه توربین بادی نصب شده در مزرعه بادی Smola در نروژ تا کنون به رنگ سیاه درآمده‌اند. البته باید توجه داشت که بر روی هر توربین بادی، فقط یک پره از سه پره آن با رنگی متضاد که ایجاد کنتراست می‌کند آغشته می‌گردد.

همچنین شرکت استات کرافت با الهام از این واقعیت که پرندگان بهتر از انسان‌ها قادر به دیدن نور ماورای بنفش می‌باشند، در حال تحقیق بر روی استفاده از لامپ‌های UV بر روی پره های توربین بادی است. چنانچه نتایج حاصل از این تحقیق مثبت ارزیابی گردد، آزمایشات جدیدی با استفاده از رنگ‌های انعکاس دهنده اشعه ماورای بنفش که علیرغم نامرئی بودن از دید انسان توسط پرندگان قابل مشاهده است، آغاز خواهد شد.

رنگ‌آمیزی پره های توربین بادی با رنگ سیاه، برای محافظت از عقابهای دم سفید یا پرندگانی است که در ارتفاعات بالا پرواز می‌کنند، اما شرکت استات کرافت قصد دارد قطعات تحتانی توربین بادی را با رنگی متضاد پوشش دهد تا از دیگر پرندگانی که در ارتفاع پایین‌تر پرواز می‌کنند نیز محافظت نماید.

به گفته شرکت استات کرافت، امروزه روشهای دیگری برای محافظت پرندگان از خطرات ناشی از برخورد با پره های توربین بادی مطرح است که در بیشتر این روشها سعی بر ترساندن پرندگان است. اما استفاده از رنگ نسبت به سایر روشها ارجحیت دارد، چرا که این کار در حین پروسه تولید پره صورت خواهد گرفت و دیگر نیازی به عملیات اضافی در حین نصب نخواهد بود. از طرفی از این روش می‌توان در نیروگاه های بادی فراساحلی نیز استفاده نمود.

 


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×