120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

دومین همایش ملی دانشجویی اکولوژی حفاظت

دومین همایش ملی دانشجویی اکولوژی حفاظت ، 14 شهریور ماه 92 در دانشگاه شهید بهشتی برگزار می‌گردد.

 

محورهای همایش:

1- روابط جوامع انسانی با مناطق حفاظت شده

2- اخلاق محیط زیستی

3- فواید حفاظت از تنوع زیستی بر اشکال حفاظت در گذشته

4- اهداف نوین حفاظت در مناطق حفاظت شده

5- معیارهای انتخاب مناطق حفاظت شده

6- ارزیابی ثمربخشی حفاظت در شبکه مناطق حفاظت شده در ایران

7- نقش اکوتوریسم در حفاظت زیستگاه‌ها و حیات وحش

8- معماری پایدار

علاقه‌مندان به شرکت در همایش می‌توانند به سایت همایش به آدرس www.snscce.ir مراجعه و ثبت نام نمایند.

 

معرفی همایش:

با توجه به پیشرفت سریع علم در چند دهه اخیر، به خصوص در جهان میکرو، مسائلی همچون حفاظت از تنوع زیستی و محیط‌زیست، حفظ و نگهداری از منابع طبیعی، صرفه‌جویی در استفاده از منابع انرژی تجدید‌ نشدنی و مسائلی از این قبیل، برای مدتی به حاشیه کشیده شده بودند. با گذشت زمان و پی بردن به اهمیت منابع طبیعی و اکوسیستم ها در زندگی انسان، توجه به مسائل حفاظتی و مدیریتی پیرامون تنوع زیستی و محیط‌زیست، افزایش پیدا کرد. از آن جمله می‌توان به نامگذاری سال 2010 به نام سال تنوع زیستی با شعار” تنوع زیستی زندگی است و تنوع زیستی زندگی ماست” و برگزاری اجلاس کپنهاگ  در سال 2009، با حضور رهبران 100 کشور دنیا از جمله ایران با اهداف تعیین برنامه ای برای کاهش میزان انتشار گازهای گلخانه ای به خصوص در کشورهای در حال توسعه، حمایت مالی از کشور‌های در حال توسعه برای سازگاری با تغییرات اقلیمی و کاهش آن در این کشورها و ارائه طرح‌هایی با هدف پایان دادن به تخریب جنگل‌ها تا سال 2030 برگزار شد. در همین راستا، انجمن علمی زیست‌شناسی دانشگاه شهید بهشتی که در بهار 1389 اقدام به برگزاری اولین همایش ملی دانشجویی اکولوژی حفاظت با محورهای تنوع زیستی، مدیرت مناطق حفاظت شده، روش های انتخاب و طراحی مناطق حفاظت شده و ارزیابی کارایی مناطق حفاظت شده در ایران کرده بود، قصد برگزاری دومین دوره این همایش را با محورهای روابط جوامع انسانی با مناطق حفاظت شده، اخلاق محیط زیستی، فواید حفاظت از تنوع زیستی بر اشکال حفاظت در گذشته، اهداف نوین حفاظت در مناطق حفاظت شده، معیارهای انتخاب مناطق حفاظت شده، ارزیابی ثمربخشی حفاظت در شبکه مناطق حفاظت شده در ایران و نقش اکوتوریسم در حفاظت زیستگاه‌ها و حیات وحش دارد.

ضرورت برگزاری این همایش و تداوم و استمرار آن، به دلیل وقوع خسارات ناشی از تغییرات اقلیمی در ایران از جمله از بین رفتن بخش اعظمی از درختان پارک ملی گلستان در آتش سوزی، سونامی‌های کوچک در جنوب ایران، سرمای بی سابقه سال 86، توفان گونو در سیستان و بلوچستان، خشک شدن تعداد زیادی از اکوسیستم‌های آبی ایران از جمله خشک شدن بیش از نیمی از دریاچه ارومیه، خشک شدن دریاچه هامون و تالاب گاوخونی و همچنین تغییرات عظیم اکوسیستمی ایجاد شده در تالاب‌های شادگان و پریشان، بیش از پیش احساس می‌شود.

انتخاب محورهای دومین همایش ملی دانشجویی اکولوژی حفاظت، با اهداف معینی صورت گرفته است. بر این باوریم که انسجام فکری و ارتباط منطقی بین مباحث طرح شده در همایش، می‌تواند به ارتقای سطح کیفی آن و رسیدن به نتیجه‌ای قابل قبول کمک شایانی داشته باشد. از این رو لازم می‌دانیم برای درک هرچه عمیق‌تر محورها و ارتباط بین آن‌ها از طرف خوانندگان این متن و شرکت‌کنندگان در همایش، به بررسی مختصر کلیت محورها بپردازیم.

 


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×