120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

توربین جزر و مدی

تنها چند قدم تا استفاده تجاری از توربین زیر آبی ( توربین جزر و مدی ) یک شرکت اسکاتلندی فاصله داریم. این توربین جزر و مدی که طولی معادل 33 متر و و وزنی در حدود 100 تن دارد قادر است در شرایط ایده‌آل تا 250 کیلووات برق تولید کند.

این توربین که به شکل یک تیوب سیلندری شناور است که دو محور افقی به همراه پروانه‌ها به آن متصل شده‌اند. این محورها انرژی جنبشی امواج را دریافت کرده و با استفاده از آن و چرخش پروانه‌ها برق تولید می‌کنند. برق تولید شده سپس به ساحل منتقل می‌گردد.

توربین جزر و مدی 2

شرکت اسکاتلندی Scotrenewables Tidal Power از بدو تأسیس آن در سال 2002 مدلهای مختلفی از توربین های جزر و مدی را طراحی کرده و ساخته است. اخیراً شرکت ABB به منظور انجام تحقیقاتی برای ساخت یک مدل 2 مگاواتی توربین جزر و مدی در این شرکت سرمایه‌گذاری کرده است. ساخت مدل 2 مگاواتی توربین زیر آبی بر اساس دروس آموخته از مدلهای کوچکتر صورت خواهد گرفت. این توربین جزر و مدی که در مقیاس تجاری تولید خواهد شد برای استفاده در دریا به صورت یک زنجیره مناسب بوده و در صورت رسیدن به سرعت 3 متر بر ثانیه به توان نامی خود خواهد رسید. به این ترتیب، این توربین زیر آبی بزرگترین توربین جزر و مدی در دنیا خواهد بود.

طراحی توربین 2 مگاواتی بسیار شبیه به توربین زیر آبی 250 کیلوواتی است که از مدلهای سازه‌ای و هیدرودینامیکی یکسانی برخوردار هستند. تخمین زده می‌شود که طول عمر این توربین جزر و مدی به 20 سال برسد. توربین SR2000 که یک توربین جزر و مدی با توان 2 مگاوات است به زودی به عنوان بخشی از آرایه‌های یک نیروگاه 10 مگاواتی در آبهای انگلیس مورد استفاده قرار خواهد گرفت.


  1. lmina

    با سلام اگه امکان دارد مطالب بیشتری در رابطه با این توربین برایم ایمیل کنید با تشکر .

Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×