120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

solar-panelsهفته گذشته، انتشار دو خبر مرتبط با پنل‌های خورشیدی تأثیر قابل توجهی بر صنعت انرژی خورشیدی در اروپا و آمریکا گذاشت.

نخست اینکه کمیسیون اروپا اعلام کرد برای واردات تجهیزات پنل‌های خورشیدی که از کشور چین صورت می‌پذیرد، مالیاتی اخذ نخواهد شد و تعرفه گمرکی به این تجهیزات تعلق نخواهد گرفت. این در حالیست که اتحادیه اروپا در حال ادامه تحقیقات ضد سوبسیدی خود در این زمینه است و بایستی تا پنجم دسامبر سال جاری در مورد آن تصمیم بگیرد.

این موضوع عمدتاً به دلیل قیمت نسبتاً پایین پنل‌های خورشیدی ساخت چین نسبت به آنچه که در اروپا ساخته می‌شود مطرح شده است و باعث کاهش هزینه تمام شده پروژه ها می‌گردد.

اطلاعیه این هفته اتحادیه اروپا نتیجه توافقات مثبت این اتحادیه و کشور چین بر سر تعیین حداقل قیمتی برای پنل‌های خورشیدی است که در حال حاضر از چین وارد می‌شوند. این اقدام باعث می‌شود اروپا توان بیشتری برای باقی ماندن در بازار داشته باشد و تولیدکنندگان اروپایی نیز شرایط بهتری برای بازی در این میدان بدست آورند.

خبر مهم دوم مربوط به تعطیلی بخش تولید پنل‌های خورشیدی جنرال الکتریک می‌گردد. شرکت جنرال الکتریک (GE) اعلام کرد که به منظور افزایش توان رقابتی خود در بازار، قصد دارد کارخانجات تولید پنل‌های خورشیدی خود را تعطیل نماید. پیش از این، شرکت جنرال الکتریک، تکنولوژی پنل‌های خورشیدی را که عمدتاً از نوع فیلم نازک کادمیوم تلوراید بوده است به یک سازنده دیگر در آریزونا به نام First Solar واگذار نموده و به فروش رسانده بود. بنا بر اظهارات وال استریت ژورنال، بر اساس این قرارداد، شرکت جنرال الکتریک تکنولوژی تولید پنل‌های خورشیدی فیلم نازک را به ازای 1.75 میلیون سهم از کل سهام شرکت First Solar به این شرکت شرکت واگذار نموده است. این مقدار سهام شرکت First Solar در زمان معامله ارزشی معادل 81.8 میلیون دلار برآورد می‌گردید.

این تصمیم جنرال الکتریک نتیجه شلوغی و آشفتگی بازاری است که در آن سهم عمده بازار به پنل‌های خورشیدی ارزان قیمت تعلق دارد. پیش از این شرکت جنرال الکتریک قصد داشت یک پروژه نیروگاه خورشیدی به ارزش 300 میلیون دلار را در آمریکا اجرا نماید که به دلیل تغییرات در شرایط صنایع خورشیدی، از ادامه آن منصرف گردید. در حال حاضر شرکت‌های جنرال الکتریک و First Solar به صورت همکاری مشترک بر روی اینورترها تحقیق می‌کنند.

ترجمه: نگار میرزامحمدی


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×