120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

آب شیرین کنبه گزارش جهان به نقل از مهر، دکتر عبدالرضا کرباسی در گفت وگو با مهر با بیان این مطلب گفت: بر اساس توافق جدید با با وزارت نیرو و با توجه به اینکه استفاده از آب شیرین‌کن‌ها در دریای خزر موجب افزایش غلظت نمک در این دریاچه به میزان ۳۲.۵ میلیون تن در سال می شود، قرار شد تا زمانیکه دستورالعمل های علمی برای این اقدام مصوب نشود، ساخت آب شیرین‌کن‌ها متوقف شود.

به گفته وی، در حال حاضر میزان شوری دریای خزر ۱۳ گرم نمک به ازای هر لیتر است و از آنجایی که قرار است ۲۵۰ میلیون متر مکعب آب در سال از این دریاچه به سمنان منتقل شود، لذا با توجه به اینکه به ازای شیرین کردن هر لیتر آب ۱۳ گرم نمک به دریاچه بازگردانده می شود، در طول سال و برای ۲۵۰ میلیون متر مکعب میزان نمک چیزی حدود ۳۲.۵ میلیون تن خواهد شد که برای اکوسیستم خزر چنین شوری فاجعه به بار می آورد.

کرباسی اظهار داشت: در توافق اخیر قرار شد در وهله اول ضرورت این انتقال جنبه های اقتصادی این اقدام در مسائل زیست محیطی که در پی این انتقال ایجاد می شود، بررسی شده و در نهایت اگر از جمیع جوانب انتقال آب از خزر به سمنان مثبت ارزیابی شد، بایستی این انتقال بر اساس دستورالعمل علمی و بر مبنای تخلیه تلخ‌آب‌ها اجرایی شود.

معاون دریایی سازمان محیط زیست تصریح کرد: این دستورالعمل به صورت شفاهی برای مسئولان وزارت نیرو توضیح داده، اما اگر لازم باشد دستورالعمل کتبی برای تهیه حوضچه های تبخیر به گونه‌ای که نمک حاصل از شیرین کردن آب، جمع آوری شده و به دریای خزر تخلیه نشود، در اختیار این وزارتخانه قرار خواهد گرفت.


 1. علی اجاقی

  خزر بیش از 70000 میلیارد مترمکعب اب را در خود جای داده است. برداشت 250 میلیون مترمکعب در سال تاثیری در تغییر غلظت نمک اب دریا نخواهد گذاشت بشرطی که شور ابها در یک نقطه تخلیه نشود. در ضمن میزان نمک برگشتی 3.25 میلیون تن است نه 32.5 میلیون تن!. برای بازگشت شور اب ها ابتدا باید حداقل 2 برابر حجم شوراب را با اب دریا مخلوط کرد تا رقیق سازی صورت گیرد سپس در چند نقطه از دریا تخلیه شود.

 2. علی اجاقی

  بهتر بود بجای بررسی نظرات اول ضرب و تقسیم خودتونو بررسی میکردین. لازم نیست نظرم من رو چاپ کنید!!! با این بررسی کردنتون!!!

  • دانیار

   سرور گرامی، جناب آقای اجاقی
   پیش از هر چیز از اینکه سایت دانیار و مطالب آنرا مطالعه و نظرات ارزشمند و تخصصی خود را مطرح می‌فرمایید، بسیار سپاسگزارم. همانطور که در متن این مطلب ملاحظه فرموده‌اید، این مطلب از سایت جهان نقل قول شده و به رسم امانت، عیناً تکرار شده است. صحت و سقم این مطلب با توجه به اینکه ترجمه بنده نمی‌باشد، با نگارنده و سایت اصلی منتشر کننده آن است.
   سایت دانیار صرفاً توسط یک نفر (خود بنده) به فعالیت خود ادامه می‌دهد. امیدوارم این حق را به بنده بدهید که با توجه به مشغله روزمره و شغل اصلی بنده، امکان وجود برخی خطاها در محاسبات یا صحت مطالب وجود داشته باشد! علی ایحال این مطلب از سایت دیگری نقل قول شده است و بهتر بود جنابعالی نقد تند و تیز خود را به نگارنده آن منتقل می‌فرمودید.
   بنده تمام تلاش خود را در جهت ارتقای فرهنگ استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر بکار بسته‌ام تا سایر دوستان نیز بهره لازم را از آن ببرند.
   امیدوارم تمام نواقص این سایت را بر ما ببخشایید.

Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×