120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

2013_132_Staedtischer_Untergrund_birgt_nachhaltige_Energie

منابع عظیمی از انرژی در زیر شهرهای بزرگ نهفته است. به عنوان مثال می‌توان با استحصال و استفاده از انرژی گرمایی آب گرم موجود در سفره‌های زیرزمینی برای ایجاد گرمایش در زمستانها و سرمایش در تابستان از مزایای یك منبع انرژی پاك استفاده نمود.

پژوهشگران KIT و ETH در زوریخ، مدل تحلیلی از شار گرمایی را توسعه داده‌اند كه نشان می‌دهد افزایش حرارت در زیر زمین بیشتر به دلیل افزایش دمای سطح زمین و انرژی حرارتی ساطع شده از ساختمانها ناشی می‌گردد. نتیجه این تحقیقات در نشریه علوم و فن‌آوری محیطی به ثبت رسیده است.

دما درداخل شهرهای بزرگ بسیار بیشتر از آن چیزی است كه در مناطق روستایی اطراف است. سكونت انبوه، صنعت، ترافیك و فقر پوشش گیاهی عوامل اصلی افزایش دما در اتمسفر شهرهای بزرگ می‌باشند. به همین ترتیب ناهنجاری دمایی و افزایش حرارت در سطوح زیرین زمین در شهرهای بزرگ نیز رخ می‌دهد، چرا كه حرارت به صورت‌های افقی و عمودی منتشر می‌گردد. طی دهه‌های اخیر، دمای آب سفره‌های زیرزمینی در شهر‌های به هم پیوسته به طرز چشمگیری افزایش داشته است.

در كارلزروهه، چگالی متوسط شار حرارتی سفره‌های آب زیرزمینی در سال 1977 میلادی معادل 759 میلی‌وات به ازای هز متر مربع بود كه این عدد در سال 2011 میلادی به 828 میلی‌وات افزایش یافت. این مقدار حرارت معادل 1 پتاژول در سال بوده و برای تأمین گرمایش حدود 18000 خانه مسكونی در كارلزروهه كفایت خواهد نمود!

پژوهشگران با استفاده از مدل شار حرارتی، فاكتورها و عواملی از قبیل شار حرارتی ساطع شده از ساختمانها، داكتها و كانالهای فاضلاب و شبكه‌های زیرزمینی گرمایش به همراه حرارت خروجی از پسآب را مورد بررسی و مطالعه قرار داده و با مدلسازی آنتروپوژنیك شار حرارتی وارده به سطوح زیرین زمین در شهر كارلزروهه، روند طولانی مدت این شار حرارتی را رصد نمودند. آنها دریافتند كه در بین تمام فاكتورهای موجود، حرارت منتقل شده از ساختمان ها عامل اصلی افزایش حرارت سطوح بالایی و زیرین زمین است.

انرژی حرارتی موجود در سفره های آب نزدیك به سطح زمین، قابلیت استفاده برای تأمین گرمایش در زمستان و یا سرمایش در تابستان را از طریق پمپ حرارتی زمین گرمایی و پمپ های حرارتی آب های زیرزمینی برای ساكنین این كره خاكی فراهم می‌سازد. استفاده از این پتانسیل زمین گرمایی (ژئوترمال) نه تنها پاسخگوی بخشی از تقاضای انرژی خواهد بود، بلكه خود در جهت كاهش گازهای گلخانه‌ای و آلایندگی‌های محیطی و مقابله با گرمتر شدن شهرهای بزرگ نیز مؤثر واقع خواهد شد.


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×