120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

پنلهای خورشیدی نصب شده در بیمارستان خورشیدیبهره‌برداری گسترده از منابع انرژی تجدیدپذیر در چین باعث شده است كه این كشور از لحاظ آماری، از مجموع اتحادیه اروپا، ایالات متحده آمریكا و ژاپن پیشی بگیرد. بنا به گزارش روزنامه China Daily، آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) در چشم‌انداز سالانه انرژی جهان صراحتاً به این موضوع اذعان داشته است كه چین قویترین محرك در روند جهانی انرژی است و پیش‌بینی می‌شود تا سال 2035 میلادی قادر باشد به تنهایی نیمی از افزایش تولید برق در جهان را فقط از طریق انرژی‌های تجدیدپذیر ممكن سازد.

مطابق با دوازدهمین برنامه 5 ساله چین كه برای سالهای 2011 تا 2015 میلادی تهیه و تنظیم شده است، می‌بایست تا سال 2015 میلادی، 30% از برق مورد نیاز این كشور از سوختهای غیرفسیلی تولید گردد. همچنین، چین خود را ملزم كرده است كه تا سال 2015 میلادی، 16% از مصرف انرژی و 17% از آلاینده‌های كربنی خود را به ازای هر واحد GDP كاهش دهد. این درحالیست كه هم اكنون، چین بزرگترین تولید كننده گازهای گلخانه‌ای در جهان است!

گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی در حالی منتشر گردیده است كه نمایندگان 190 كشور دنیا در كنفرانس آب و هوای سازمان ملل متحد در ورشو لهستان و به منظور پایه‌ریزی و توافق بر سر پیمانی جدید جهت بهبود اوضاع آب و هوای جهانی و اهداف مرتبط با آن برای سالهای پس از 2020 ، گردهم آمده بودند.

بنابه گفته یك اقتصاددان فعال در آژانس بین‌المللی انرژی (آقای فاتح بیرول)، بزرگترین چالش انرژی‌های تجدیدپذیر در حال حاضر هزینه‌بر بودن آنهاست. اما چنانچه چین بتواند تعداد زیادی از پروژه‌های تجدیدپذیر را تعریف و اجرایی نماید باعث خواهد شد هزینه‌ها كاهش یافته و در مقایسه با منابع سنتی انرژی و سوختهای فسیلی از قبیل ذغال سنگ و گاز رقابتی‌تر گردد.

بنا به گزارشات منتشر شده توسط مدیریت اطلاعات انرژی آمریكا، كشور چین در حال حاضر بزرگتری مصرف‌كننده ذغال سنگ در جهان است به طوری كه فقط در سال 2011 میلادی باعث افزایش 82 درصدی در مصرف ذغال سنگ در مقیاس جهانی شده است. مصرف زیاد ذغال سنگ در چین كه در سال 2011 میلادی 67% از سبد انرژی این كشور را تشكیل می‌داد عامل اصلی آلودگی هوا در چین شناخته شده است. دولت چین قصد دارد تا پیش از سال 2017 مصرف ذغال سنگ را به كمتر از 65% از مقدار فعلی آن برساند.

در گزارشی كه توسط روزنامه China Daily منتشر شده است، فاتح بیرول (اقتصاددان فعال در آژانس بین‌المللی انرژی) به این موضوع نیز اشاره كرده است كه تصمیم دولت چین در رابطه با كاهش مصرف ذغال سنگ، بازار گاز طبیعی را در این كشور رونق خواهد بخشید. به گفته وی، چالش اصلی، قیمت بسیار بیشتر گاز طبیعی نسبت به ذغال سنگ است، بنابراین وظیفه حساس سیاستگذاران، یافتن راهی برای ایجاد توازن و تعادل بین مصرف كمتر سوختهای كثیف و مواجهه با هزینه‌های در حال افزایش توسعه اقتصادی خواهد بود.


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×