120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

experimental-isocontours-data-scaled-wind-turbine-array-lgآخرین دستاورد پژوهشگرانی كه به كار مدلسازی تأثیرات تغییر الگوهای جریان هوا بر روی توان خروجی توربین های بادی مشغول می‌باشند، حاكی از آن است باد قابلیت ایجاد انرژی از یك جهت غیرمنتظره دیگر نیز دارد! بلی! از پایین!

بنابر تحقیقات پژوهشگران كه در نشریه فیزیك سیالات منتشر می‌گردد، نتیجه تحقیقات بعمل آمده بر روی مجموعه‌ای از توربین های بادی حاكی از آن است كه تغییرات بسیار مهمی در جریان هوای بین توربین های بادی موجود در یك مجموعه توربین رخ می‌دهد.

جنسن نیومان، پژوهشگر دانشگاه پلی‌تكنیك Rensselaer، به همراه دیگر اعضای یك تیم تحقیقاتی توانستند با مطالعه جریان واقعی هوای بین توربین های بادی موجود در یك مجموعه، مدلی برای نشان دادن اثر تغییرات الگوهای جریان هوا بر روی توان خروجی توربین های بادی ارایه نمایند. این تیم تحقیقاتی توانسته است مدلی ریاضی برای نمایش دقیقتر قدرت این تغییرات را نسبت به سایر روشهای معمول محاسباتی تولید نماید. این مدل نشان می‌دهد كه نه تنها انرژی مورد نیاز توربین های بادی از بالا تأمین می‌شود، بلكه انرژی قابل توجه‌ای از پایین در دسترس توربین قرار دارد.

ابزارها و روشهای توسعه یافته توسط این تیم تحقیقاتی قابلیت اعمال بر روی انواع مختلفی از جریان از قبیل جریان های با الگوی تكرار شونده نیز دارد. با توجه به نظریه این تیم تحقیقاتی كه حاكی از در دسترس بودن انرژی حاصل از جریان هوا از پایین به بالا می‌باشد، این احتمال وجود دارد كه مزارع بادی در حال توسعه نیز توجه بیشتری به این موضوع و انرژی پایین دستی روتور معطوف دارند.

علاوه بر این، این تیم تحقیقاتی قصد دارد حوزه عملكردی این مدل را گسترش داده و به عنوان مثال مقایسه‌ای بین الگوهای جریان هوا در بین توربین های بادی دو پره و سه پره انجام دهد. همچنین در طرح توسعه این مدل، سایزها و توانهای مختلفی از توربین های بادی به منظور بررسی تغییرات الگوهای جریان هوای اطراف آنها در یك مجموعه مورد بررسی و مطالعه قرار خواهند گرفت.


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×