120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

ذخیره سازی انرژی

سیستم های ذخیره سازی انرژی، یکی از تکنولوژی های کلیدی بازیابی انرژی می باشند. به کمک آنها، برق فتوولتائیک و بادی می تواند تا زمان مصرف ذخیره گردد.

در موسسه فن آوری Karlsruhe در آلمان، چندین نیروگاه خورشیدی نمونه، نیروگاه های بادی کوچک، باطری های لیتیوم- آیون، و تجهیزات الکترونیکی در حال ساخت می باشند تا نشان دهند چگونه شبکه برق می تواند در حالت بیش باری به صورت متعادل کار کند. آقای دکتر Andreas Gutsch مدیر پروژه منابع انرژی اظهار داشت: امروزه باطری های پر بازده لیتیوم- آیون می تواند به صورت توجیه پذیر در شبکه بکار گرفته شود. این باطری ها در ایستگاه های ذخیره سازی، می توانند برق خورشیدی یا بادی را تا زمانی که شبکه برای جبران کمبود به آن ها نیاز پیداکند، ذخیره کنند. هنگامی که باطری ها بطور صحیح به کار گرفته شوند، می توانند بیش باری شبکه را نیز متعادل کنند از اینرو از نقطه نظر اقتصادی قابل توجه می باشند.

در پروژه مذکور چندین سیستم آزمایشی مرکب از نیروگاه های خورشیدی و بادی متصل به یک مجموعه باطری لیتیوم- آیون ایجاد شده است. در طی فاز 2 ساله توسعه، اطلاعات کاملی از باطری های موجود در جهان تهیه شد. بر اساس نتایج بهترین نوع باطری برای ایستگاه های ذخیره سازی از نوع لیتیوم- آیون شناسایی گردید و در پروژه مورد نظر با ظرفیت KW 50 مورد استفاده قرار گرفت.

اخیرا نوعی از توربین بادی بدون گیربکس ساخته شده است که مناسب مناطق با باد ضعیف می باشد و برق تولیدی با سیستم فتوولتائیک در مناطق مذکور را بویژه در فصل زمستان، تکمیل خواهد کرد. در مرحله نخست این پروژه قادر به تامین برق مصرفی یک شرکت متوسط در طی یک سال خواهد بود. در ادامه با کسب دانش فنی در زمینه سیستم های ذخیره سازی، از ظرفیت های کوچک تر برای مصارف خانگی و از ظرفیت های ذخیره سازی بزرگ تر برای مصارف صنعتی استفاده خواهد شد.

به غیر از باطری، یکی دیگر از اجزای کلیدی ایستگاه ذخیره سازی انرژی، سیستم الکترونیکی برای شارژ و تخلیه باطری در عرض 2 ساعت می باشد. از این رو، می توان از این سیستم به عنوان یک سیستم ذخیره سازی موقت برای متعادل کردن شبکه در ساعات بیش باری استفاده کرد. در ساعات کم باری، برق خورشیدی و بادی درون باطری ذخیره شده و در هنگام بیش باری، انرژی از سیستم فتوولتائیک، توربین بادی، و باطری به شبکه تغذیه می گردد. به علاوه به جهت افزایش مصرف برق در طول شب توسط وسایل برقی ذخیره سازی برق فتوولتائیک اهمیت اقتصادی فراوانی به دنبال دارد.

با وجود قیمت بالای باطری های لیتیوم- آیون، این تکنولوژی ممکن است در حال حاضر، بویژه در مناطقی که منابع ناپایدار دارند، باارزش باشد. به عنوان مثال سیستم فتوولتائیک ترکیب شده با مجموعه باطری لیتیوم- آیون می تواند برای تامین برق در جزایر کوچک و بزرگ بطور مفید بکارگرفته شود.

منبع خبر


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×