120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

چمن زیست سوخت

دانشمندان پس از آنکه دریافتند چگونه می‌توان از جلبک، سوخت سازگار با محیط زیست تولید کرد، اکنون برای تولید این زیست سوخت به چمن روی آورده‌اند. یک پروژه جدید در اروپا که GrassMargins نام گرفته است، در جستجوی نوعی چمن پایا است که بتواند در تمام طول سال روئیده و از آن برای تولید زیست سوخت استفاده شود. در صورتیکه این طرح به موفقیت برسد، منبع دیگری از انرژی پاک به جهانیان معرفی خواهد شد که قادر است در هر مکانی روئیده و منجر به تولید سوخت پاک و پایین آوردن قیمتهای کنونی گردد. اما نکته حائز اهمیت در این پروژه، یافتن نوع چمنی است که برای این کار مناسب‌تر باشد.

هدف اصلی این پروژه یافتن نوع بخصوصی از چمن است که بتوان آنرا در مقیاس زیاد و در حاشیه کناری زمین‌های کشاورزی کاشت؛ یعنی قسمتهایی از زمین که برای کشت محصولات غذایی مناسب نیست. این پروژه با همکاری فشرده دانشگاه‌ها و ارگان‌هایی از قبیل Teagasc، دانشگاه کشاورزی سوئد و دانشگاه شفیلد و بسیاری مؤسسات دیگر در حال اجرا می‌باشد. اتحایه اروپا در حالی در این پروژه سرمایه‌گذاری کرده است که ایرلند با مشکل خاک اشباع شده از آب، نواحی شمالی اروپا با سرمای شدید هوا و نواحی جنوبی این قاره با مشکل میزان نمک دست به گریبان هستند.

یکی از انتخاب‌های این پژوهشگران، چمنی به نام Miscanthus است که در جنوب شرقی آسیا می‌روید. این چمن پایدار و دائمی نیازی به نیتروژن و علف کش نداشته به سرعت و به طور غیر تهاجمی رشد می‌کند و بسیار بعید است که تأثیر منفی بر روی گیاهان بومی منطقه داشته باشد. در شرایط مساعد، 15 تا 25 تن از این چمن در هر هکتار قابل کشت می‌باشد.

جهت خواندن مطالب پیشین در خصوص تولید سوخت پاک از جلبک، از لینکهای زیر بازدید فرمایید:

 


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×