120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

تولید برق از جزر و مد خلیج فارسنادر پسنده مجری این طرح در حاشیه همایش علوم و فنون دریایی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه یکی از منابع انرژی های پایان‌ناپذیر جریان‌های جزر و مدی است، گفت: معمولا استفاده از این انرژی نیاز به سرمایه گذاری اولیه قابل توجه دارد از این رو در بیشتر نقاط دنیا این نوع پروژه به صورت ترکیبی و استفاده های چند منظوره انجام می شود.

وی افزود: در مطالعاتی که در این زمینه انجام شد مشخص شد که می توان از انرژی جزر و مد استفاده واقعی کرد.

پسنده ادامه داد: پس از آن، تحقیقات در عرصه دریایی آغاز و مشخص شد که در تمام پهنه خلیج فارس و دریای عمان تنها جایی که پتانسیل تولید برق از جریان های جزر و مد را دارد، بندر امام خمینی است.

مجری طرح اظهار داشت: نتایج بدست آمده از این مطالعات نشان داد که در منطقه بندر امام خمینی هر 6 ساعت یکبار جزر و مد رخ می‌دهد.

وی ادامه داد: این روند یعنی اینکه حجم بسیار بالایی از آب در حال حرکت است که می توان از آن انرژی برق تولید کرد.

این محقق با اشاره به جزئیات اجرای این طرح خاطر نشان کرد: با ایجاد سد ضمن مهار ارتفاع آب و تولید برق سد مذکور را به صورت پل ارتباطی میان جزایر موجود مورد استفاده قرار دادیم.

پسنده در این باره توضیح داد: برای اجرای این پروژه مخزنی در محل ایجاد می شود که از آب مد پر خواهد شد و پس از آن درب مخزن بسته و آب در آن محسور می شود. این در حالی است که در خارج از مخزن، آب در جریان است.

وی اضافه کرد: به محض اینکه میزان آب مخزن به اختلاف پتانسیل لازم میان سد حوضچه آب مد و حوضچه آب جزر رسید، درب مخزن باز می شود تا آب به توربین ها برسد.

مجری طرح اضافه کرد: این توربین آب محصور شده مدی که ذخیره کرده است را در زمان جزر تخلیه می‌کند.

این محقق اظهار داشت: این پروژه از این بابت که انرژی تجدیدپذیر، پاک و یک دانش نوین است از نظر اجرایی در بندر امام خمینی قابل اجرا است و برای اجرای آن نیاز به پرداخت هزینه های جداگانه نیست.

پسنده با تاکید بر اینکه این پروژه می تواند همگام با توسعه بندر امام خمینی انجام شود، افزود: بر این اساس ساختارهای توسعه به گونه ای شکل می گیرد که امکان اجرای پروژه تولید برق از جزر و مد فراهم شود.

به گفته مجری طرح از حوضچه های ذخیره آب می توان به عنوان حوضچه های پرورش ماهی استفاده کرد.

منبع: خبرگزاری مهر


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×