120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

چین، بزرگترین مصرف کننده انرژی جهان بوده و به واسطه آلودگی هوای شهرهای بزرگ این کشور که یکی از دغدغه های اصلی دولت پکن محسوب شده، مسیر گسترش استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر را دنبال می کند. بر همین اساس، چین عنوان بزرگترین سرمایه گذار جهان در حوزه انرژی تجدیدپذیر را نیز به خود اختصاص داده است.

1

بنابر نسخه 2013 گزارش “چه کسی پیروز مسابقه انرژی پاک می شود؟”، طی سال 2012، چین بیش از هر کشور دیگری به سرمایه گذاری در بخش منابع انرژی پاک پرداخته و بالاتر از آمریکا و آلمان قرار گرفته است. سرمایه گذاری چین در این بخش برابر با 65.1 میلیارد دلار بوده که افزایش 20 درصدی نسبت به سال 2011 و 30 درصد بیشتر از مجموع سرمایه گذاری گروه جی-20 بوده است. به احتمال زیاد چین همچنان جایگاه پیشرو خود را در آینده قابل پیش بینی حفظ خواهد کرد.

طی سال های اخیر چین ظرفیت خود در منابع انرژی تجدیدپذیر را به منظور کاهش 17 درصدی شدت کربن – مقدار دی اکسید کربن تولید شده در هر واحد از تولید ناخالص داخلی – تا سال 2015 افزایش داده است. در سال 2012، این کشور موفق به کاهش 3.5 درصدی این شاخص شده است.

نیروگاه خورشیدی

2

در سال 2012، چین سهمی 25 درصدی در سرمایه گذاری های خورشیدی گروه جی-20 داشته و رکورد یک ساله 31.2 میلیارد دلار و نصب 3.2 گیگاوات ظرفیت خورشیدی را به خود اختصاص داده است. چین دو برابر کردن هدف خود برای ظرفیت نیروی فتوولتائیک خورشیدی نصب شده طی پنج سال آینده را برنامه ریزی کرده است.

تغییر جهت وزش باد به سوی شرق

3

در سال 2012، چین سهمی 32 درصدی از سرمایه گذاری گروه جی-20 در زمینه انرژی بادی را به خود اختصاص داده و با 27.2 میلیارد دلار، مرکز ثقل بخش انرژی بادی از آمریکا و اروپا به سوی این کشور جابجا شده است. چین با افزایش 16 گیگاواتی نیروی بادی، کشور پیشرو در جهان بوده است.

رشد چشمگیر زیست سوخت

4

نوووزیمز (Novozymes)، بزرگترین تولیدکننده آنزیم های صنعتی جهان، مطمئن است که بازار بیواتانول چین طی پنج سال آینده رشد حداقل 20 درصدی را تجربه خواهد کرد. بیواتانول، نوعی الکل که به طور عمده از نیشکر و محصولات کشاورزی نشاسته ای تولید می شود، به عنوان سوخت برای خودرو استفاده می شود. در کنار انرژی خورشیدی و بادی، چین سهمی 47 درصدی از سرمایه گذاری گروه جی-20 در دسته منابع انرژی تجدیدپذیر دیگر شامل، آبی، زمین گرمایی، دریایی و زیست توده داشته است.

ارتقا جایگاه بازیافت

5

بنابر اعلام سازمان حفاظت از محیط زیست آمریکا، زباله های الکترونیکی سریعترین میزان رشد در جریان زباله های جهان را داشته و نرخ رشد پنج برابر بیشتر از بخش های دیگر از جمله زباله های صنعتی را دارند. طبقه متوسط به سرعت در حال رشد چین و دیگر قدرت های اقتصادی نوظهور به معنای رایانه ها و تلفن های همراه بشتر و در نتیجه افزایش نرخ رشد بازیافت زباله های الکترونیکی است.

نیروگاه های پوشیدنی

6

افزایش محبوبیت منابع انرژی تجدیدپذیر فرصت خوبی را برای شرکت های مختلف به منظور ارائه محصولاتی خلاقانه که از انرژی های تجدیدپذیر سود می برند، فراهم کرده است. شارژرهای خورشیدی یکی از محبوب ترین نمونه ها در این زمینه محسوب می شوند.

نیروی پدال

7

از هر 10 موتورسیکلت الکتریکی که به فروش می رسند، نه موتورسیکلت به چین اختصاص داشته و ده ها میلیون دستگاه از این وسیله نقلیه در خیابان های بزرگ ترین اقتصاد آسیا تردد می کنند. فروش موتورسیکلت های الکتریکی از هر وسیله نقلیه دیگر پیشی گرفته و حدود 28 میلیون عدد در سال را شامل می شود.

کشاورزی با مصرف انرژی بهینه

8

محصولات کشاورزی ارتقا یافته از نظر ژنتیکی می توانند معرفی گونه هایی قوی تر که نیازی به بسیاری از افزودنی ها مانند کودهای شیمیایی، آفت کش ها و یا منابع آب فراوان ندارند را موجب شوند. با مهندسی گیاهانی مانند برنج و گندم می توان بازده محصول بیشتر و ارائه ویژگی هایی که آنها را نسبت به گونه های معمولی در سطوح بالاتر قرار می دهد را کسب کرد.

مبارزه با دود

9

خودرو BYD E6 نخستین تاکسی الکتریکی چین محسوب شده و دولت پکن امیدوار است استفاده از آن آلودگی شدید هوا در شهرهای بزرگ این کشور را کاهش دهد.

کاهو آزمایشگاهی

10

پرورش کاهو زیر نور مصنوعی و در یک محلول مایع در نخستین کارخانه نهال گلخانه ای چین که با رایانه کنترل می شود، صورت می گیرد. این کارخانه سالانه 15 میلیون سبزی، میوه و نهال گل فاقد آفت را برای پرورش دهندگان داخلی تولید می کند.

حمل و نقل عمومی

11

چین معتقد است خطوط ریلی پر سرعت پشتیبان استقلال انرژی و پایداری زیست محیطی هستند. قطارهای الکتریکی انرژی کمتری برای حمل و نقل مسافر و بار مصرف کرده و نسبت به خودروها و هواپیماها می توانند نیروی مورد نیاز خود را از منابع مختلف انرژی مانند منابع تجدیدپذیر تامین کنند. در نتیجه خطوط ریلی پر سرعت نسبت به واردات نفت انعطاف پذیرتر هستند.

منبع: زیست نیوز


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×