120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

پیل سوختی هیبریدیاگر چه پیل های سوختی کم دما که از متانول یا هیدروژن برای تولید برق استفاده می‌کند تا کنون شناخته شده و مورد مطالعه قرار گرفته است، اما هیچکدام از پیل های سوختی کم دما که تا کنون ساخته شده‌اند به دلیل فقدان کاتالیست مؤثر برای مواد پلیمیری، قادر به استفاده مستقیم از زیست توده (بیومس) به عنوان سوخت اصلی نبوده‌اند. اکنون، محققان انیستیتو تکنولوژی جورجیا موفق به ابداع روشی برای استفاده از زیست توده (بیومس) برای تولید برق از طریق پیل های سوختی کم دما شده‌اند که از نور خورشید برای فعالسازی کاتالیست مورد نیاز آن بهره می‌گیرد.

این پیل سوختی هیبریدی قادر است از طیف وسیعی از منابع زیست توده از قبیل نشاسته، سلولز، چوب، چمن، جلبک و حتی فضولات ماکیان به عنوان منبعی از انرژی استفاده نماید.

این پیل سوختی هیبریدی همچنین قابلیت استفاده در مقیاس‌های کوچک و بزرگ را دارا خواهد بود. یولینگ دنگ، یکی از اعضای این تیم تحقیقاتی در دانشکده مهندسی شیمی و زیست مولکولی جورجیا در این رابطه می‌گوید: “طبق روش و متد معرفی شده در این طرح، هرگونه زیست توده بدون هیچ محدودیتی و صرفاً در دمای محیط قابل استفاده خواهد بود”. وی می‌افزاید: ” این یک رویکرد جامع برای استفاده از هر نوع پسماند ارگانیک برای تولید برق و بدون نیاز به خالص‌سازی متریال اولیه می‌باشد”.

نخستین توصیف فنی پیل سوختی هیبریدی که قادر است با کمک نور خورشید، از زیست توده برق تولید کند، در تاریخ 7 فوریه 2014 در نشریه Nature Communications منتشر گردیده است.

یکی از چالشهای پیل های سوختی مبتنی بر بیومس، دشواری شکست پیوندهای کربنی با استفاده از کاتالیستهای رایج است. به منظور رفع این مشکل، دانشمندان موفق شده‌اند پیل های سوختی میکروبی را به نوعی توسعه دهند که میکروب یا آنزیم موجب شکست پیوندهای شیمیایی زیست توده گردد. در روش ابداعی این تیم تحقیقاتی، چنانچه بیومس و کاتالیست در دمای اتاق با هم ترکیب شوند، هیچ واکنشی رخ نمی‌دهد، اما به محض تابیده شدن نور خورشید واکنش آغاز شده و برق تولید می‌گردد.

 


  1. mina

    سلام خوبین ؟ خیلی خیلی ممنون از اطلاعاتی که واسه من میذارین . میشه مطالب بیشتر واسم بذارین در مورد استفاده از انرژی های پاک در کشاورزی ممنون میشم

Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×