120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

بسیاری از مدلهای توربین بادی ، تاب شرایط آب و هوایی بد و طوفانهای سهمگین را نداشته و در بسیاری از موارد در مواجهه با اینگونه شرایط، آسیب‌های جدی به آنها وارد شده است. مثالهای بسیاری وجود دارد که توربین‌های بادی در شرایط طوفانی از هم فرو پاشیده‌اند. اما یکی از سازندگان توربین‌های بادی ادعا می‌کند که توربین بادی دو پره آن در مقابل طوفان مقاوم و به اصطلاح ضدطوفان هستند. شرکت ورنیه (Vergnet) ادعا می‌کند توربین بادی دو پره مدل GEV HP در شرایط باد کلاس 5 که یکی از بدترین شرایط بادی است نیز از مقاومت لازم برخوردار است. به گفته این شرکت توربین‌ساز، ناسل و مجموعه روتور این مدل توربین بادی 1 مگاواتی در چنین شرایطی قابلیت آن را دارد که به راحتی به سطح زمین منتقل گردند. این درحالیست که در توربین‌های معمولی که از 3 پره استفاده می‌کنند، جابجایی ناسل و روتور و انتقال آن به سطح زمین به سادگی ممکن نخواهد بود.

مکانیزم پایین‌آورنده تجهیزات فوقانی این توربین بادی به نحوی طراحی شده است که امکان انتقال ناسل و پره‌ها را به سطح زمین به صورت کاملاً ایمن فراهم می‌آورد. این مهم در زمان تعمیر و نگهداری تجهیزات نیز بسیار کارآمد و مؤثر خواهد بود.

 

توربین بادی ورنیه

برای حفظ تعادل برج 70 متری این توربین بادی دو پره از 6 ردیف سیم بکسل استفاده شده است که 33% از وزن آن را که در جابجایی ناسل به سطح زمین مؤثر است، جبران و مهار خواهد نمود. همچنین کابل‌های فولادی و پولی‌اتیلن که به قطعه نسبتاً کوچک بتنی متصل هستند نیز در این سیستم مورد استفاده قرار گرفته‌اند. از طرفی دیگر و به منظور افزایش ایمنی، این توربین به یک سیستم قفل کننده که در پل‌های معلق مورد استفاده قرار می‌گیرند مجهز شده است.

ناسل این توربین بادی که از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است و برای شرایط سخت طراحی و ساخته شده است، به خوبی از تجهیزات داخل آن محافظت می‌کند. شرکت ورنیه می‌گوید برای کاهش نوسانات بار و تنش‌های ناشی از جریان‌های گردابی (توربولانت) توربین بادی تا میزان 35% از یک هاب نوسانی که خود مبدع آن است بهره می‌جوید. همچنین در داخل ناسل این توربین بادی از یک ژنراتور که برای تمامی شرایط آب و هوایی طراحی شده است به همراه یک گیربکس سه مرحله‌ای استفاده می‌گردد. اضافه بر این، جهت محافظت کلیه تجهیزات برقی از کندانس (میعانات محیطی)، از یک پوشش لاکی اضافی بر روی تمام آنها کمک گرفته شده است.

توربین بادی ورنیه

نکته قابل توجه‌ای که از سوی این سازنده (ورنیه) مطرح شده، تطابق این توربین بادی با بسیاری از استانداردها و کدهای شبکه از قبیل EON ، REE ، AEMCO می‌باشد.


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×