120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

شناور خورشیدی

نخستین شناور خورشیدی گردشگری خاورمیانه که مدت دو ماه در اسکله ای در گوشه دریاچه مصنوعی شهدای خلیج فارس تهران منتظر مجوزهای لازم برای فعالیت بود سرانجام به بهانه «عدم توجیه اقتصادی درآمدزایی شناور برای شرکت بهره‌بردار» از ساحل دریاچه اخراج شد تا عرصه را برای تاخت و تاز شناورهای بنزینی آلاینده تنگ نکند.

به گزارش خبرنگار علمی ایسنا، شناور خورشیدی «میترا 1 » که توسط متخصصان یک شرکت دانش بنیان فعال در حوزه صنایع دریایی ساخته شده قرار بود با توجه به رویکرد وعده داده شده از سوی شهرداری در خصوص بهره گیری از انرژی های نو و دوستدار محیط زیست در دریاچه مصنوعی شهدای خلیج فارس(چیتگر) مورد استفاده گردشگران بازدیدکننده از این دریاچه قرار گیرد و الگویی موفق از بهره گیری از انرژی خورشیدی و فناوری های دوستدار محیط زیست در کلان شهر ارائه دهد با این حال بنابر اعلام مسوولان این طرح، علی رغم کارایی کاملا موفق و استاندارد بودن شناور که به طور عملی در سطح دریاچه نیز آزمایش شده، شناور بعد از دو ماه بلاتکلیفی به دلیل عدم دریافت مجوز بهره‌برداری ناچار به ترک دریاچه شده است.

حسن ضیایی، مدیر عامل شرکت سازنده این شناور در گفت‌و‌گو با ایسنا گفت: شناور توریستی «میترا 1 » که نیروی محرکه مورد نیاز آن توسط سلول‌های خورشیدی تعبیه شده در سقف شناور تامین می‌شود ظرفیت حمل 14 مسافر را دارد و قادر است با سرعت حداکثر شش نات در آبهای آرام حرکت کند.

وی این شناور را گزینه ای ایده آل برای استفاده در دریاچه های کوچک مثل دریاچه مصنوعی چیتگر عنوان کرد که مشکل آلودگی ناشی از تردد شناورهای بنزینی در این عرصه های آبی کوچک را برطرف می کند.

به گفته ضیایی، این شناور که حاصل دو سال تحقیقات با سرمایه‌گذاری خصوصی بوده و نخستین نمونه در نوع خود در سطح خاورمیانه است، تمام استانداردها و گواهینامه‌های مورد نیاز را اخذ کرده و با بیش از 150 سفر آزمایشی با استفاده از انرژی خورشیدی دوره بهره‌برداری آزمایشی را نیز به خوبی پشت سر گذاشته است.

وی درباره روند انتقال این شناور به دریاچه شهدای خلیج فارس گفت: شناور در نیمه نخست اسفند ماه با هماهنگی شهردار وقت منطقه 22 با تعریف هفت روز بهره‌برداری آزمایشی و در صورت موفقیت، بهره‌برداری در سطح دریاچه باهدف حفظ محیط‌ زیست دریاچه و اشاعه فرهنگ استفاده ازانرژی‌های پاک در دریاچه شهدای خلیج‌ فارس آب‌اندازی شد، ولی با تغییر و تحولات مدیریتی و برخی نامهربانی‌های صورت گرفته، شناور به‌رغم دستیابی به اهداف عملیاتی مشخص شده طی مدت دو ماه حضور بلاتکلیف، سرانجام به بهانه «عدم توجیه اقتصادی شناور فوق برای شرکت بهره‌بردار دریاچه!» مجبور به ترک دریاچه شد.

ضیایی با ابراز تاسف از این که به رغم تاکید تمامی ‌مسوولان بر حفظ محیط زیست، توجه به انرژی های نو و حمایت از صنعت داخلی می توان با چنین بهانه هایی مانع از بهره برداری از فناوری های داخلی دوستدار محیط زیست شد و اظهار داشت: چگونه است که با وجود همه ملاحظات و ممنوعیت‌های زیست محیطی از شناورهای بنزینی به صرف سود آوری در دریاچه استفاده می شود و در مقابل بهره برداری از شناور خورشیدی با رویکردهای سلیقه‌یی و غیرکارشناسی، غیر موجه عنوان می‌شود؟

مدیرعامل شرکت سازنده شناور خورشیدی در پایان با بیان این که مراتب اعتراض خود را نسبت به این رویکرد غیرکارشناسی و مغایر با اصول زیست محیطی طی نامه ای به شهردار منطقه اعلام کرده ابراز عقیده کرد: مخالفت با بهره گیری از شناور خورشیدی که فاقد هرگونه آلایندگی است، مغایر با سیاست‌های زیست محیطی شهرداری تهران است و می تواند در درازمدت مشکلات زیست محیطی جدی برای این دریاچه ایجاد کند. بر این اساس و با توجه به رویکرد مثبت مسوولان شهری به بحث های زیست محیطی و حمایت از صنعت داخلی امید می رود سرنوشت دریاچه شهدای خلیج فارس دستخوش این قبیل تصمیمات سلیقه یی و غیر کارشناسی قرار نگیرد.


  1. احسان عبدلی

    سلام من خودم هم درد شما را دارم و سیستم های خورشیدی طراحی و میسازم و خودم تست و به بازار عرضه میکنم
    به این نتیجه رسیدم این قبر مرده توش نیست قول مدیران تو روزنامه ها همان به که کهنه بچه را توش پیچید و ارزش دل بستن نداره .اینجا ایران است مانند قطب شمال شش ماه تاریک شش ماه روشن منتهی با این تفاوت که شش سال تاریک و شش بعد تاریک و برفی کارهایت را اینها نمی فهمند خداوند به شما قوت و صبر بدهد شما مایه افتخار ایران هستید صنعت خود را تفکیک کن برای شناورها ی صیادی خدمات خورشیدی ارایه کن تا هزینه توجیه داشته باشه من هم اشنا دارم معرفی میکنم ایمیل بفرس

  2. بهرام آیریا

    سلام
    حتما پشت سر این قضیه ، عوامل خارجی هستند که نمیخواهند ایران و ایرانی به خودکفائی برسد. البته توسط عوامل داخلی مقاصد خود را پیاده میکنند. این امر در طول تاریخ گذشته ی ایران مکرر به اثبات رسیده است. یک نمونه اش آخر عاقبت سماور ساز ایرانی که توسط زنده یاد امیرکبیر تولید ملی را شروع کرد و با کشته شدن امیر بساط کارگاه این صنعتگر تخریب شد و حودش را اینقدر به سر ش زدند که کور شد!

Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×