120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

تولید انرژی از زباله

اجرای پروژه تبدیل زباله به برق با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندر انزلی آغاز شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه گیلان، علیرضا اقدامی رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرانزلی در جلسه‌ای که با حضور نماینده مردم شهرستان بندرانزلی در مجلس شورای اسلامی، رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت، رییس شورای اسلامی شهر بندرانزلی، شهردار انزلی، رئیس کارخانه کمپوست و رئیس مرکز تحقیقات فیزیک پلاسمای دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران در دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندر انزلی برگزار شد، با اشاره به اینکه این پروژه برای اولین بار در استان گیلان اجرا می‌شود، گفت: دستگاه تبدیل زباله به برق هیچ آلودگی زیست محیطی ندارد و نمی توان تفاوت چشمگیر آن را نسبت به نمونه‌های مشابه نادیده گرفت.

علیرضا اقدامی با بیان این که دستگاه تبدیل زباله به برق اختراع دکتر قرآن نویس است، افزود: هدیه‌ای که دکتر قرآن نویس به مسئولین و مردم انزلی تقدیم می کند، قطعا محیطی پاک را برای این شهر به ارمغان خواهد آورد.

حسن خسته بند، نماینده مردم بندرانزلی در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این پروژه، مفید و موثر برای رفع آلودگی محیط زیست است، تصریح کرد: باید با بومی کردن تجهیزات و اجرای پروژه بتوانیم از وابستگی به کشورهای دیگر رهایی یابیم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه این پروژه از نظر دانش فنی یکی از پروژه‌های علمی نخبگان کشور است، افزود: من مطمئن هستم این اختراع به رفع معضل زباله در انزلی کمک می‌کند و قول می‌دهم همراه دیگر مسئولین شهری تا حد امکان از این پروژه حمایت کنیم.

وی گفت: در انزلی سوله‌ای به ابعاد 10 هزار مترمربع در زمینی به ابعاد ده هکتار وجود دارد که می‌تواند برای اجرای این پروژه در اختیار مجریان طرح قرار گیرد.

محمود قرآن نویس، رئیس مرکز تحقیقات فیزیک پلاسمای دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران به عنوان مجری این طرح اظهار کرد: کمک و حمایت نماینده مردم شهر انزلی در اجرای این پروژه که به جهت رفع دغدغه اصلی مسئولین استان گیلان به ویژه شهرستان بندرانزلی است، ما را دلگرم می کند.

این استاد نمونه کشوری با بیان اینکه تجهیزات و اجرای این پروژه صد درصد بومی و ایرانی خواهد بود، خاطرنشان کرد: دستگاه تولید زباله به برق هیچ آلودگی زیست محیطی ندارد و پسماند آن در حد معقول برای تولید آسفالت و بالای 100 تن برای تولید برق استفاده می‌شود.

وی تاکید کرد: دفن زباله باعث آلودگی آبهای زیرزمینی شده که شیرآبه‌های آن با ورود به دریای خزر باعث نابودی جانداران آبزی می‌شود.

قرآن نویس گفت: این پروژه در سال 2008 برای اولین بار در کره جنوبی و سپس در کشورهای کانادا و آمریکا اجرا شده و در حال حاضر نمونه چینی دستگاه در بازار موجود است، اما به دلیل قیمت خرید بسیار بالا، هزینه گزاف نگهداری و تعمیر که خود وابستگی نیز ایجاد می‌کند به هیچ وجه از نظر اقتصادی توجیهی ندارد.


  1. بهرام آیریا

    با سلام و درود بر شما ،

    چند سال پیش در رشت یک مبتکر ایرانی ، دستگاه زباله سوز بیمارستانی ساخت و چندین ماه هم در پارک فناوری آزمایش شد، و پس از گرفتن گواهی های مختلف داخلی و خارجی ، باز هم از او حمایت نشد و زباله سوز چینی و یا اروپائی ساخت چین ! وارد کردند. من به علت اینکه در سالیان قبل در امر تجهیزات بیمارستانی فعالیت داشتم با این مبتکر ایرانی آشنا شدم ! واقعا جای تاسف است! امیدوارم این کارخانه تبدیل زباله به انرژی که ساخت ایران است واقعا مورد حمایت سازمان محیط زیست قرار گیرد و با مصوبه ای در مجلس واردات هر گونه ماشین آلاتی را که در ایران قابلیت تولید را داشته باشد ممنوع کنند.

Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×