120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

دانشمندان دانشگاه شفیلد سلول‌های خورشیدی افشانه‌ای و ارزانی تولید کرده‌اند که می‌توان مانند رنگ، آ‌ن‌ها را برای جمع‌آوری انرژی خورشید به هر سطحی اعمال کرد.

17-587این سلول‌ها از ماده‌ای موسوم به perovskite ساخته‌ شده‌اند که تولید آن ارزان بوده و زمانی که به عنوان افشانه به کار می‌رود، اتلاف اندکی تولید می‌کند. چنین موضوعی همراه با این واقعیت که افشانه را می‌توان به آسانی به تولید انبوه رساند، به معنای پایین‌بودن هزینه تولید و در نتیجه بهای کمتر آن برای مشتریان است.

افشانه ابداعی را می‌توان از لحاظ نظری به هر سطحی که سلول‌ها می‌توانند به آن بچسند، اعمال کرد اما گفته می‌شود کارآیی واقعی آن بر سطوح انعطاف‌پذیر یا پارچه‌ها است.

مولفه perovskite عنوانی است که برای توصیف ساختار بلوری معدنی به کار می‌رود که در نوع معدنی اکسید تیتانیوم کلسیم که خود از کلسیم تیتانات ساخته شده، یافت می‌شود. این ماده برای نخستین بار در سال 2009 و برای تولید سلول‌های خورشیدی به کار رفت اما کارآیی آن پایین بود.

تیم دانشگاه شفیلید نخستین بار است که با استفاده از روش رنگ افشانه، سلول‌های خورشیدی perovskite تولید کرده‌ است.

کارشناسان این دانشگاه پیش‌تر از این شیوه برای تولید سلول‌های خورشیدی با استفاده از نیمه‌رسانای آلی بهره برده بودند اما استفاده از perovskite در این زمینه جهشی بزرگ به شمار می‌آید.


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×