120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

20603مدیر کارگروه آب ستاد توسعه فناوری انرژی‌های نو از اتمام ساخت بزرگترین آزمایشگاه برق آبی کشور با حمایت 500 میلیون تومانی ستاد توسعه فناوری انرژی‌های تجدیدپذیر خبر داد.

به گزارش ایسنا، دکتر سید مسعود تقوایی درباره فعالیت‌های این کارگروه گفت: با توجه به برخورداری از پتانسیل مطلوب و مناسب انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور، توسعه منطقی این منابع ارزشمند و خدادادی کاملا ضروری به نظر می‌رسد؛ چراکه از این طریق می‌توان در جهت اهداف توسعه پایدار نیز گام برداشت.

وی ادامه داد: صنعت آب یکی از صنایع مهم و محوری در کشور است و تولید انرژی از آب به عنوان منبعی تجدید پذیر و پاک دارای مزایای بسیاری است.

تقوایی تصریح کرد: علاوه بر احداث سد به منظور استفاده از انرژی آب‌های روان، از انرژی موجود در امواج و دریاها نیز می‌توان در تولید انرژی بهره گرفت.

انجام مطالعات در زمینه استفاده از انرژی جزر و مد

تقوایی با بیان اینکه استفاده از انرژی جزر و مد نیازمند استفاده تکنولوژی در سطحی بالا است، گفت: هنوز در ایران در تکنولوژی و فناوری استفاده از انرژی امواج به سطحی نرسیده‌ایم که نیروگاه‌های فسیلی و آبی را کنار بگذاریم و به سمت استفاده از انرژی جزر و مد و امواج برویم. اما مطالعات در این زمینه به سرعت در حال پیشرفت است.

رئیس کارگروه آب ستاد توسعه فناوری انرژی‌های نو گفت: اگر تولید انرژی در نیروگاه‌های خورشیدی و بادی با نیروگاه های آبی و فسیلی مقایسه کنیم، متوجه می‌شویم که تولید انرژی در نیروگاه‌های با منبع تجدیدپذیر یک دهم است. بنابراین باید به سطحی از تکنولوژی دست پیدا کنیم که تولید انرژی از امواج آب به سرعت افزایش یابد.

وی افزود: در این زمینه برنامه‌ریزی‌های مناسبی در ستاد انجام شده و نخست بحث پتانسیل‌یابی و بعد تولید دانش فنی این عرصه را داریم.

تقوایی عنوان کرد: پروژه تعیین پتانسیل انرژی جزر و مد براساس نقشه GIS کشور در ماه گذشته به پایان رسید. با این نقشه میزان تولید انرژی در دریاهای خزر، عمان و خلیج فارس مشخص شده تا در مرحله با استفاده از این نقشه بعد سرمایه گذاری برای تولید انرژی از این منابع گام برداریم.

وی یکی از مباحث دیگری که در ستاد پیگیری می‌شود بحث آب شیرین کن‌ها دانست و اظهار کرد: با توجه به منابع آبی که در شمال و جنوب کشور وجود دارد بحث استفاده از آب‌شیرین کن‌ها دارای اهمیت زیادی است و در نظر داریم با دستیابی به تکنولوژی‌های جدید در این زمینه این منابع آبی را در دسترس مصرف‌کنندگان صنعتی، خانگی و کشاورزی قرار دهیم.

ساخت میکرونیروگاه های آبی کمتراز 100 کیلووات

مشاور مدیر عامل توانیر همچنین بیان کرد: ساخت میکرو نیروگاه‌های آبی کمتر از 100 کیلو وات از اقدامات دیگری است که با حمایت ستاد به اتمام رسیده است. این فناوری در گذشته از خارج وارد کشور می‌شد اما در حال حاضر با حمایتی که ستاد انجام داد این فناوری بومی شد.

تقوایی عنوان کرد: ساخت و خودکفایی در زمینه سیستم‌های تحریک ژنراتور، کنترل و اتوماسیون نیروگاه‌های برق آبی نیز از دیگر اقداماتی است که با حمایت ستاد انجام شده و اخیرا فعالیت‌ها در این زمینه‌ به پایان رسیده و در مرحله نصب پایلوت در نیروگاه مغان هستیم.

وی با اشاره به اینکه با حمایت ستاد توسعه فناوری انرژی‌های تجدیدپذیر پروژه‌های مختلفی در کارگروه انرژی آب اجرا شده و در حال انجام است، گفت: از جمله این اقدامات می‌توان به ساخت یکی از بزرگترین آزمایشگاه‌های برق آبی کشور با حمایت ستاد اشاره کرد.

آزمایش توربین نیروگاه های کوچک

مدیر کارگروه آب ستاد توسعه فناوری انرژی‌های نو ادامه داد: با توجه به وجود پتانسیل‌های آبی کوچک در کشور و این مسئله که پتانسیل‌های آبی بزرگ ما در حال اتمام هستند باید از انرژی‌های آبی کوچک مثل نهرهای روان نیز با نصب نیروگاه‌هایی در حد پمپ برای تامین برق بهره برد.

رییس پیشین موسسه تحقیقات آب گفت: زمانی که کار طراحی این نیروگاه‌های کوچک تمام شد نیاز است در آزمایشگاه‌های مجهز، تست توربین‌ها برای تولید میزان برق انجام شود که این یکی از کاربردهای آزمایشگاه مرجعی است که با حمایت 500 میلیون تومانی ستاد توسعه فناوری انرژی های نو تکمیل شد و ظرف یک ماه آینده تست توربین‌ها در آن انجام می‌شود و می‌توان از آن به عنوان بزرگترین آزمایشگاه برق آبی با وجود زیرساخت‌های اساسی و مورد نیاز یاد کنیم.

تقوایی با اشاره به اینکه نیروگاه‌های برق آبی در افزایش ظرفیت تولید برق در کشور نقش قابل توجهی را بر عهده دارند، گفت: نیروگاه‌های برق آبی حدود 12 تا 14 درصد از برق کشور را تولید می‌کنند و نیروگاه‌های برق آبی بزرگ تا حدود 25 هزار مگاوات و نیروگاه‌های کوچک تا حدود چهار هزار مگاوات تولید برق دارند.


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×