120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

cigaretteمحققان کره‌جنوبی از امکان تبدیل فیلتر سیگار به ماده‌ای با قابلیت ذخیره‌سازی انرژی الکتریسیته خبر می‌دهند که می‌تواند در تولید رایانه، خودروهای برقی و توربین‌های بادی مورد استفاده قرار گیرد. 
 
به گزارش ایسنا، فیلتر سیگار یکی از زباله‌های متداول در کف خیابان‌ها محسوب شده و سالانه 766 هزار تن از این زباله – معادل 5.6 تریلیون ته سیگار – در سراسر جهان تولید می‌شود. کشورهای متعددی در حال توسعه مقررات سختگیرانه برای ممنوعیت استفاده از فیلترهای سمی و غیرقابل تجزیه در طبیعت هستند و دستاورد جدید محققان، یکی از راه‌های دستیابی به این هدف محسوب می‌شود. 
 
محققان دانشگاه ملی سئول معتقدند، فیلتر سیگار از قابلیت تبدیل شدن به ماده‌ای برخوردار است که عملکردی بسیار بهتر از کربن، گرافن و نانولوله‌های کربنی مورد استفاده در دستگاه‌های ذخیره‌سازی انرژی دارد. 
 
پروفسور «جانگهوپ یی» یکی از نویسندگان مطالعه تأکید می‌کند: فیلتر سیگار با استفاده از یک فرآیند ساده، از قابلیت تبدیل شدن به ماده مبتنی بر کربن برخوردار است که روشی دوستدار محیط زیست برای تولید و ذخیره‌سازی انرژی محسوب می‌شود. 
 
کربن ماده سازنده ابر خازن‌ها بشمار می‌رود که علاوه بر کم هزینه بودن، از رسانایی بالای الکتریکی و پایداری دراز مدت برخوردار است. 
 
در این مطالعه محققان دریافتند، الیاف استات سلولز که بخش عمده فیلتر سیگار را تشکیل می‌دهند، از طریق روش موسوم به گرماکافت یا پیرولیز (pyrolysis) می‌توانند به ماده مبتنی بر کربن تبدیل شوند؛ این ماده حاوی نانو حفره‌هایی است که کارآیی ابرخازن را بشدت افزایش می‌دهد. 
 
از این ماده می‌توان برای پوشش دادن الکترودهای ابرخازن – ترکیباتی برای ذخیره‌سازی مقادیر بالای انرژی الکتریسیته – استفاده کرد. 


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×