120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

SEGS-solar-thermal-californiaمدیرعامل سازمان انرژی‌های نو ایران (سانا) با بیان اینکه هم‌اکنون پیک مصرف برق کشور از شب به روز منتقل شده است، گفت: نیروگاه‌های خورشیدی بزرگ بهترین گزینه برای جبران و تامین برق موردنیاز هستند.
مهندس “یوسف آرمودلی” امروز (چهارشنبه) در نشست تخصصی دهمین همایش بین‌المللی انرژی با موضوع “انرژی‌های تجدیدپذیر و محیط زیست”، با اشاره به برخی موانع توسعه انرژی‌های نو در کشور، گفت: ما انرژی الکتریسیته و گاز را به تمام کشور برده و با قیمت ارزان ارایه کرده‌ایم، اما اکنون به مرحله‌ای رسیده‌ایم که باید این روند را متوقف کنیم.
وی مشکل اصلی در مسیر توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر را نبود صرفه اقتصادی برای مشارکت در این طرح‌ها عنوان کرد و افزود: 12 درصد مصرف برق کشور در بخش کشاورزی است که این مقدار تقریبا به‌صورت مجانی در اختیار این بخش قرار می‌گیرد. 
مدیرعامل سانا ادامه داد: مشکل در اقتصاد انرژی و قیمت‌گذاری انرژی است چراکه برگشت سرمایه بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در این بخش منطقی نشده است.
آرمودلی با بیان اینکه حضور دولت در تولید انرژی‌های تجدیدپذیر توجیه ندارد، ادامه داد: تاکنون دولت زیرساخت‌های لازم برای توسعه این بخش را فراهم کرده است، اما در ادامه کار باید به بخش خصوصی محول شود و با تدوین برنامه‌های لازم زمینه‌ای فراهم شود که بخش خصوصی توجیه اقتصادی لازم را برای حضور در آن داشته باشد.
وی با اشاره به تلاش مجلس شورای اسلامی برای فراهم شدن بستر توسعه انرژی‌های نو، افزود: تصویب قانون پرداخت مابه‌التقاوت تولید انرژی براساس صرفه‌جویی در مصرف سوخت گاز و قیمت‌گذاری جدید این بخش حرکت مناسبی بوده است اما منبع تامین اعتبار برای پرداخت این تفاوت‌ها نیز باید مشخص شود و در این بخش نقش وزارت نفت می‌تواند بسیار تعیین‌کننده باشد.
مدیرعامل سانا با بیان اینکه فرهنگ استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر نیز در کشور نهادینه نشده است، گفت: هنوز در خود صنعت نفت نیز برای استفاده از این سامانه‎‌ها واهمه وجود دارد و ما افزون‌بر فرهنگ‌سازی، باید مطالعه لازم برای برای نصب سامانه های‌باد و خورشید در شبکه را انجام دهیم و به‌صورت عملی وارد این حوزه شویم.
آرمودلی از برنامه سانا برای تبدیل نیروگاه‌های خورشیدی کوچک به نیروگاه‌های بزرگ خبر داد و گفت: هم‌اکنون پیک مصرف کشور از شب به روز منتقل شده و نیروگاه‌های خورشیدی بزرگ بهترین گزینه برای جبران و تامین برق موردنیاز هستند و این برنامه در آینده نزدیک می‌تواند راه‌گشا باشد.
دهمین همایش بین‌المللی انرژی که روز گذشته در محل پژوهشگاه نیرو گشایش یافت، امروز به کار خود پایان می‌دهد.


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×