120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

falahatiyan_4معاون وزیر نیرو از افزایش نرخ خرید برق تجدیدپذیر از نیروگاه‌های تجدیدپذیر به‌ منظور حمایت از سرمایه‌گذاران این بخش خبر داد.
مهندس “هوشنگ فلاحتیان” در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، اظهار داشت: درحالی که سال گذشته هر کیلووات‌ساعت برق حاصل از انرژی‌های تجدیدپذیر به نرخ 4430 ریال خریداری می‌شد٬ امسال این رقم با موافقت وزیر نیرو به حدود 4630 ریال به‌ازای هر کیلووات ساعت افزایش یافته است.
وی افزود: با افزایش نرخ خرید برق تجدیدپذیر ٬ توجیه‌پذیری فنی و اقتصادی طرح‌های این بخش بیشتر از گذشته شده و در نتیجه انگیزه بیشتری برای جلب مشارکت‌های بخش خصوصی ایجاد می‌شود.
وی با بیان اینکه با گزارش‌های دقیقی که برای معاونت نظارت و راهبردی رییس‌جمهوری تهیه شد و با انعکاس گزارش ما به شورای اقتصاد، مجوز این شورا برای خرید تضمینی برق از نیروگاه‌های سیکل ترکیبی صادر شد، گفت: مقرر شده است که برق نیروگاه‌های سیکل ترکیبی جدید در سال‌جاری به‌ازای هرکیلووات ساعت 700 ریال با بازده 50 درصد خریداری شود و چنانچه بازده بیش از 50 درصد باشد، بیش از 70 تومان و چنانچه بازده کمتر از 50 درصد باشد، نرخ خرید از این نیروگاه‌ها به‌ازای هرکیلووات ساعت کمتر از 70 تومان خواهد بود.
فلاحتیان اظهار داشت: هدف از این‌گونه فرمول‌گذاری نرخ خرید برق‌٬ افزایش انگیزه سرمایه‌گذاران برای نصب نیروگاه‌ها با بازده بیشتر است.
وی افزود: ما در آینده دیگر نیروگاه گازی صرف نخواهیم ساخت و از ابتدا به‌صورت سیکل ترکیبی برنامه‌ریزی می‌شود و کسانی که به احداث واحد گازی اقدام کنند، حداکثر به‌مدت دو سال می‌توانند به شبکه برق بفروشند و باید طی دو سال واحد بخار را راه‌اندازی کنند.
وی یادآور شد: نرخ خرید برق را باید به‌گونه‌ای تنظیم کنیم که از نظر بانک‌ها که تسهیلات بانکی در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهند٬ در یک دوره پنج تا شش ساله سرمایه آنها به شبکه بانکی بازگردد.


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×