120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

آرمودلیدبیر ستاد انرژی‌های نو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: سالانه بیش از 300 میلیون کیلووات ساعت برق تجدیدپذیر توسط نیروگاه‌های موجود به غیر از نیروگاه‌های آبی بزرگ در شبکه تولید می‌شود که این میزان سالانه 100 میلیون متر مکعب در مصرف گاز صرفه جویی می‌کند.

به گزارش سرویس فناوری ایسنا، مهندس یوسف آرمودلی درباره سهم انرژی‌های تجدیدپذیر در تولید انرژی کشور بیان کرد: کشور ما از منابع فسیلی با ارزشی بهره مند است که در کنار آن منابع تجدید پذیر خوبی نیز وجود دارد. مطالعاتی که در زمینه پتانسیل انرژی بادی کشور انجام شده است، نشان می‌دهد امکان تولید 40 هزار مگاوات انرژی با نصب نیروگاه‌های بادی در کشور وجود دارد.

آرمودلی ادامه داد: همچنین در بحث انرژی خورشیدی در تمام نقاط کشور امکان احداث نیروگاه خورشیدی از نوع فتوولتائیک و حرارتی وجود دارد. بنابراین از سال‌ها پیش تلاش بر این بود که با تامین بخشی از انرژی کشور با استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر تنوع را به سبد انرژی کشور وارد کنیم.

تولید 5 هزار مگاوات انرژی از طریق بخش خصوصی نیروگاه‌های تجدیدپذیر

وی بیان کرد: در برنامه پنجم توسعه کشو رتصمیم گرفته شده 5 هزار مگاوات انرژی از طریق بخش خصوصی نیروگاه‌های تجدید پذیر با برنامه ریزی، نصب و راه اندازی شود.

دبیر ستاد انرژی‌های نو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: خوشبختانه با قیمت تضمینی خوبی که دولت برای خرید انرژی تجدید پذیر تعیین و وزارت نیرو نیز آن را تصویب و اعلام کرده است، (460 تومان به ازای هر کیلو وات ساعت) بالای 10هزار مگاوات متقاضی سرمایه گذاری در کشور برای این بخش وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه که عمده این تقاضاها در مورد نیروگاه‌های بادی و خورشیدی است، گفت: این نشان می‌دهد که منابع و تقاضا برای سرمایه گذاری وجود دارد و از سوی دیگر زیر ساخت‌های صنعتی نیز در کشور برای تولید فراهم است.

ساخت توربین بادی در داخل کشور

مدیرعامل سازمان انرژی‌های نو کشور اظهار کرد: به عنوان مثال صنعت ساخت توربین‌های بادی در کشور بومی شده و همچنین مهندسی، طراحی، سایت‌یابی، نصب و راه‌اندازی این توربین‌ها توسط متخصصان ایرانی قابل انجام است.

آرمودلی با بیان اینکه در بخش نیروگاه‌های خورشیدی از نوع حرارتی و فتوولتاییک سه کارخانه پنل فتوولتاییک تولید می‌کنند، گفت: البته این تولیدات در اشل کوچک است، همچنین از محل عوارض برق که مجلس وضع کرده به ازای هر کیلووات ساعت 30 ریال از مشترکین عوارض گرفته شود، بر اساس برنامه ریزی‌ها از این محل حدود 10 مگاوات در سال 92 و 93 سیستم فتوولتاییک نصب و راه اندازی می‌شود.

تامین 10 هزار مگاوات برق کشور توسط نیروگاه‌های آبی

وی عنوان کرد: بنابراین حرکت به سمت استفاده از انرژی تجدید پذیر در کشور آغاز شده و نیاز به قوانین پشتیبان و حمایت دولت داریم، در واقع مجلس محلی را برای پرداخت و تامین اعتبار اختلاف یارانه‌ای که باید به بخش خصوصی داده شود یا اختلاف هزینه برقی که شبکه می‌خرد و یارانه‌ای است، مشخص کند.

دبیر ستاد انرژی‌های نو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: در بخش نیروگاه‌های آبی کوچک و بزرگ نیز با حمایتی که توسط توانیر و وزارت نیرو انجام شد سه نیروگاه آبی کوچک نصب شد، 14 درصد یعنی بیش از 10 هزار مگاوات برق کشور توسط نیروگاه‌های آبی تامین می‌شود.

مدیر عامل سازمان انرژی‌های نو کشور با اشاره به اینکه صادرات فناوری‌های مرتبط با انرژی‌های تجدیدپذیر در دو جهت امکان پذیر است گفت: مسئله اول صادرات خود فناوری است به عنوان مثال موفق به نصب توربین‌های بادی در ارمنستان شدیم نکته بعد صادرات انرژی است که به همراه انرژی فناوری مربوطه را نیز صادر کنیم.

ایجاد 15 فرصت شغلی به ازای هر مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر

آرمودلی درباره بحث اشتغالزایی گفت: به ازای هر مگاوات نیروگاه تجدید پذیر که در کشور ساخته، نصب و راه اندازی می‌شود 15 فرصت شغلی ایجاد خواهد شد.

به گفته وی، شرکت‌هایی که در حوزه انرژی تجدید پذیر فعال هستند عمدتا در تولید نیروگاه‌های تجدیدپذیر یا قطعات بزرگ آنها فعال هستند.

وی در پایان اظهار کرد: همچنین از طریق سایت ستاد اطلاع رسانی‌ها انجام شده تا شرکت‌هایی دانش بنیان فعال در زمینه انرژی‌های نو مراجعه کنند تا بر اساس چارچوبی که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تعیین کرده است این شرکت‌ها حمایت شوند.


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×