120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

رییس انجمن علمی انرژی بادی گفت: هم اکنون ایران بزرگترین ارائه دهنده یارانه به بخش انرژی در سطح دنیا است بطوری که ۱۰ درصد کل یارانه انرژی جهان مربوط به ایران می باشد.

‘سیدهاشم اورعی’ روز یکشنبه در مراسم افتتاح چند پروژه برق در مشهد افزود: ۲۱ درصد یارانه های انرژی در ایران مربوط به انرژی الکتریکی است.

وی گفت: بر اساس گزارش آژانس بین المللی انرژی در سال ۲۰۱۲ میلادی یارانه انرژی پرداخت شده از سوی ایران ۸۲ میلیارد دلار بوده است.

استاد دانشگاه صنعتی شریف افزود: بر اساس بررسیها ۱۶٫۵ میلیارد ریال از بودجه کشورمان در یک سال صرف پرداخت یارانه انرژی می شود در حالی که با این میزان می توان ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه بادی به ظرفیت ۲۰ درصد ذخایر انرژی برق در کشور ایجاد کرد.

وی موضوع انرژیهای تجدیدپذیر و بهینه سازی الگوی مصرف را دو امر مغفول مانده در وزارت نیرو عنوان کرد.

اورعی با اشاره به تخصصی شدن مدیریتها در وزارت نیرو در دولت تدبیر و امید گفت: این امر مسوولیتها را سنگینتر می کند زیرا امروز انتظار جامعه از وزارت نیرو و مدیریت توانمند و حرفه ای، فراتر از گذشته است.

وی با بیان اینکه اکنون دنیا در زمینه انرژیهای نو به دستاورهای بسیاری دست یافته افزود: انرژیهای تجدیدپذیر امروز در دنیا یک واقعیت انکارناپذیر است و امری لوکس محسوب نمی شود.

رییس انجمن علمی انرژی بادی ایران گفت: بطور مثال در آلمان امسال بیش از ۵۰ درصد از انرژی الکتریکی مصرفی آن کشور توسط سلولهای خورشیدی تامین شده است.

وی ادامه داد: از سوی دیگر یک پنجم انرژی برق مصرفی کشور انگلستان در یک دوره سه ماهه توسط انرژی تجدیدپذیر تامین شده که نسبت به گذشته رشد دو برابری داشته است.

استاد دانشگاه صنعتی شریف همچنین با اشاره به کاهش نیروگاههای هسته ای از ۷۵ به ۵۰ درصد در فرانسه گفت: امروز ۱۳٫۲ درصد از انرژی آن کشور اروپایی از طریق انرژیهای تجدیدپذیر تامین می شود و برنامه فرانسویها این است که تا سال ۲۰۳۰ میلادی این میزان به ۳۲ درصد افزایش یابد.

وی در ادامه افزود: مشکل فرهنگی و اقتصادی هم اکنون مهمترین چالش ایران در زمینه استفاده از انرژیهای تجدید پذیر به شمار می رود زیرا به باور عمیق و ذاتی برای استفاده از انرژیهای نو نرسیده ایم و با مخالفتهایی حتی ناخواسته مواجه هستیم.

اورعی اظهارداشت: از سوی دیگر هم اینک شرکتهای مختلف به صورت جزیره ای نسبت به نصب توربینهای انرژی بادی اقدام می کنند و به اعتقاد من در این عرصه یک بیگانگی بین شرکت توانیر با بازار سرمایه وجود دارد.

رییس انجمن علمی انرژی بادی ایران گفت: کشورمان از ظرفیت بالایی در زمینه انرژیهای باد و خورشید برخوردار است لذا باید صنعت انرژیهای تجدید پذیر در ایران راه اندازی شود.

‘انجمن علمی انرژی بادی ایران’ موسسه ­ای غیرانتفاعی است که با مجوز معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از سال ۱۳۸۹ در زمینه­ های علمی، پژوهشی و فنی با هدف گسترش، پیشبرد و ارتقا سطح دانش فناوری توربین بادی، توسعه کیفی نیروهای متخصص، بهبود امور آموزشی و پژوهشی و تشکیل هسته ­علمی صنعتی در این بخش فعالیت می­ کند.


  1. رضا مقدم

    با سلام
    آیا میتوان سوالی مطرح کرد و جواب درستی دریافت نمود ؟
    سوال: حال که متخصصین و مخترعین عزیز کشورمان در عمل موفق به ساخت موتور بدون سوخت شده اند چرا مسیولین و دست اندرکاران مربوطه از این پدیده بی نظیر استقبال و استفاده نمی نمایند ؟ برای جواب بهتر لطفآ لینک زیر را که کانال چهار صداوسیما پخش کرده ببینید!!
    http://eirib.ir/engine/download.php?id=69693

Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×