120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

chitchianوزیر نیرو راه اندازی منطقه ویژه انرژی های تجدیدپذیر را در خراسان رضوی اقدامی بزرگ و مهم دانست و گفت: استفاده از انرژی های نو در برگیرنده منافع مردم است و اگر امروز سراغ فناوری های نو نرویم بر مردم هزینه تحمیل خواهد شد.

‘حمید چیت چیان’ که روز شنبه در مراسم بهره برداری از پست ۱۳۲ کیلوولت مشهد سخن می گفت افزود: همزمان با بهره برداری از پروژه های برق در مشهد امروز شاهد آغاز عملیات ساخت نیروگاه بادی ۱۰۰ مگاواتی در منطقه خواف خراسان رضوی نیزهستیم که طبق برنامه ریزی های انجام شده بنا است تا پایان امسال عملیات آن پایان یابد.

وی گفت: از سوی دیگر ساخت نیروگاههای بادی دیگری با مجموع ظرفیت ۴۷۵ مگاوات در این منطقه پیش بینی شده که تا سال آینده نصب آنها انجام خواهد شد.

وزیر نیرو افزود: طی سال های گذشته صنعت برق با وجود بلوغ و پیشرفت های زیادی که داشته اما در درک تحولات دنیا توفیق کاملی نداشته و اکنون هیچ کشور عاقلی گازوئیل را نمی سوزاند تا برق تولید کند.

چیت چیان گفت: در حالی که باعث تاسف است که اکنون وقتی می خواهیم به سمت تولید انرژی های نو برویم مقاومت هایی حتی در داخل وزارت نیرو وجود دارد.

وی ادامه داد: طی هشت سال از ۱۳۸۳ تا ۱۳۹۰ گازوئیل زیادی را برای تولید برق در کشور استفاده کردیم در حالی که می توانستیم با پولی که برای گازوئیل پرداخت کردیم نیروگاه بادی بخریم و نصب کنیم.

وزیر نیرو افزود:اکنون هزینه سوخت تولید هر کیلووات ساعت برق ۷۰۰ تومان است و از سوی دیگر ۸۵ تومان نیز برای تبدیل انرژی صرف می شود در حالی که فقط کمتر از ۵۰ تومان آن از مردم اخذ می شود و بقیه را یارانه می دهیم.

وی گفت: این یارانه هم از جیب من وزیر نیرو پرداخت نمی شود بلکه پولی است که باید صرف آموزش و بهداشت مردم شود و بدین طریق هزینه می گردد.

چیت چیان افزود: استفاده از انرژی ها نو بدان معنی نیست که انرژی های دیگر را کنار بگذاریم بلکه بایستی ترکیب بهینه و منطقی را از مجموعه فناوری ها داشته باشیم.

وی همچنین با اشاره به هزینه های تلفات شبکه انتقال و توزیع برق در کشور گفت: شرکت برق منطقه ای خراسان به کاهش ۱۰ درصدی تلفات برق دست یافته و با برنامه ریزی های انجام شده بنا است این دستاورد تا سال آینده در سطح کشور نیز پیاده سازی شود.

وزیر نیرو بر مدیریت مصرف و بررسی راهکارهای مصرف بهینه و صرفه جویی برقی که با هزینه بسیار تولید می شود نیز تاکید کرد.


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×