120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

نیروگاه بادی سنندجمدیرعامل سازمان انرژی‌های نو (سانا) از نصب یک نیروگاه بادی در دامنه کوه آبیدر سنندج در آینده نزدیک خبر داد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مهندس “یوسف آرمودلی” که به منظور بررسی وضعیت انرژی‌های نو در کردستان به این استان سفر کرده است، در نشست با مدیرعامل و معاونان شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان، گفت: هم‌اکنون ایستگاه بادسنجی به‌منظور بررسی و مطالعه وضعیت وزش باد در ارتفاعات کوه آبیدر سنندج نصب شده است و درصورت کسب نتایج لازم از این مطالعه‌ها، توربین بادی با ظرفیت ۶۶۰ کیلووات در منطقه نصب خواهد شد.
وی افزود: شرط لازم برای ایجاد توربین بادی در هر منطقه، وزش باد با سرعت بیش از پنج متر بر ثانیه است که به احتمال زیاد این امکان در دامنه کوه آبیدر فراهم است و در آینده نزدیک شاهد نصب توربین در این منطقه خواهیم بود.
آرمودلی با بیان اینکه پشت بام دانشگاه آزاد سنندج در شهرک بعثت نیز پتانسیل خوبی برای نصب توربین بادی دارد و باید در این مناطق نیز ایستگاه‌های بادسنجی نصب شود، افزود: از سال گذشته در منطقه زرینه اوباتو هم ایستگاه بادسنجی نصب شده و مطالعه‌ها بر روی وضعیت باد منطقه در جریان است.
وی قیمت پایین برق مصرفی را از عوامل اصلی عدم استقبال لازم از انرژی‌های تجدیدپذیر دانست و تاکید کرد: افزایش قیممت حامل‌های انرژی به‌ویژه برق در سال‌های آینده ناگزیر خواهد بود و از این رو سرمایه‌گذاری در زمینه انرژی‌های نو در آینده نزدیک بسیار سودده خواهد بود.
وی با بیان اینکه برق با قیمت کیلوواتی ۴۶۰ تومان از تولیدکنندگان خریداری خواهد شد، تصریح کرد: جهت توسعه انرژی‌های نو به سرمایه‌گذاری بخش خصوصی نیاز داریم و دولت به‌تنهایی با نصب چند توربین نمی‌تواند در این زمینه موفق عمل کند و سرمایه‌گذاران مطمئن باشند با تغییر تعرفه‌ها و افزایش قیمت انرژی، این صنعت بسیار سودده خواهد بود.
آرمودلی در ادامه تاکید کرد: کردستان در زمره استان‌های پیشرو و فعال در زمینه انرژی‌های نو بوده و عملکرد این شرکت درمقایسه با سایر شرکت‌ها قابل قدردانی است.
وی در پایان تاکید کرد: یکی دیگر از دلایل عدم استقبال مردم از انرژی‌های نو، عدم اطمینان به دانش فنی و تخصص و نیز خدمات پس از فروش است و از این رو انتظار ما از آموزش و پرورش، سازمان فنی و حرفه‌ای و دانشگاه‌ها این است که در زمینه پرورش متخصصان برق خورشیدی و بادی همکاری داشته باشند.


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×