120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

۴-۶۴۴عضو انجمن علمی انرژی بادی ایران گفت: بر اساس مطالعات انجام شده و اطلس بادی کشور امکان دسترسی به ۱۵ هزار مگاوات انرژی سهل‌الوصول از باد را داریم که این میزان تا ۴۰ هزار مگاوات با نصب توربین‌های بادی قابل ارتقا است.

محسن سالکی، عضو انجمن علمی انرژی بادی ایران با اعلام این خبر درباره استفاده از انرژی باد در کشور افزود: البته قابلیت نصب برای تولید ۱۱۰ هزار مگاوات نیز پیش‌بینی شده است.

سالکی تصریح کرد: در کشور ما امکان تولید میزان بالایی از انرژی با استفاده از نصب توربین‌های بادی وجود دارد، اما تنها ۵۰ مگاوات انرژی در حال حاضر با نصب توربین بهره‌برداری می‌شود. البته مجوز نصب و احداث نیروگاه بادی تا ۹۰۰ مگاوات داده شده اما هنوز به بهره‌برداری نرسیده است.

وی با بیان اینکه مناطق بادخیز خوبی در کشور وجود دارد که مسکونی نیستند، گفت: این مساله باعث کاهش قیمت زمین نیز می‌شود، پس می‌توان از این مزیت برای نصب توربین‌ها استفاده کرد، در حالی که در کشورهای اروپایی اغلب قیمت زمین بالا است.

به گفته وی، در مطالعه‌ای که توسط انجمن علمی باد انجام شد، متخصصان اعلام کردند اگر در سال سه هزار مگاوات انرژی از باد تولید شود، تولید و انتقال دانش فنی آن اقتصادی است اما متاسفانه با افزایش قیمت دلار روند درخواست‌ها در این زمینه کاهش پیدا کرد.

عضو انجمن علمی انرژی بادی ایران گفت: البته با این افزایش قیمت، هزینه خرید تضمینی برق تجدیدپذیر نیز به ازای هر کیلووات انرژی سه برابر شد، اما با قراردادی ۵ ساله، که این خرید تضمینی ۵ ساله نیز هزینه خود نیروگاه را تامین نمی‌کند، سرمایه گذار خصوصی نیز در صورت برگشت هزینه و سود سرمایه‌گذاری انجام می‌دهد.

سالکی همچنین عنوان کرد: پیش از این دولت برای احداث نیروگاه‌های بادی به بخش خصوصی وام اختصاص داده بود اما در حال حاضر سرمایه‌گذار خود باید از بانک‌ها وامی با سود ۲۲ درصد درخواست کند که برای سرمایه گذار سودی ندارد بنابراین دولت باید با اقداماتی همچون پرداخت وام‌های طولانی مدت با سود کم یا کاهش عوارض قطعاتی وارداتی از بخش خصوصی حمایت کند.

وی با بیان اینکه تولید انرژی بیشتر منوط به خرید توربین است که به ازای هر کیلووات تولید هزار دلار هزینه دارد، ادامه داد: قرار شد توربین‌هایی که کشورهای اروپایی در حال تعویض آنها هستند خریداری کنیم البته خرید این توربین‌ها با توجه به هزینه نگه داری که دارند به صرفه نیست.

سالکی درباره جلوگیری از اتلاف انرژی در شبکه برق گفت: اگر از اتلاف انرژی در شبکه جلوگیری شود به انرژی تجدیدپذیر نیاز زیادی نیست، ۱۵ تا ۲۰ درصد اتلاف انرژی در شبکه داریم که از ۷۰ هزار مگاوات انرژی تولیدی حدود ۱۰ هزار مگاوات تلفات در شبکه داریم که باید از این اتلاف جلوگیری شود اما در کنار آن باید رویکرد تولید انرژی از منابع تجدیدپذیر وجود داشته باشد.

عضو انجمن علمی انرژی بادی ایران گفت: بحث مناطق آزاد انرژی‌های تجدیدپذیر نیز از مواردی است که روی آن کار کردم، همانطور که در کشور مناطق آزاد تجاری و صنعتی در نظر می‌گیرند برای انرژی‌های تجدیدپذیر نیز با توجه به اهمیت این موضوع این بحث در نظر گرفته می‌شود. شرکت‌های تولید کننده در دنیا به سرعت در این زمینه در حال پیشرفت هستند و امروز که ما به دانش فنی برای تولید توربین با توان تولید دو مگاوات رسیدیم، این شرکت‌ها در حال تولید توان ۵ و ۸ مگاوات بر اساس نیاز و تقاضای مصرف کنندگان هستند.

سالکی خاطرنشان کرد: مساله تحریم‌ها نیز در این زمینه بی تاثیر نبوده و در زمینه تامین بسیاری از قطعات مورد نیاز برای ساخت توربین‌ها در تحریم هستیم.


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×