120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

۱۴۱۱۸۱۹۳۲۴۱۹۹_۳۹

محققان IBM روش جدیدی برای تولید همزمان برق و آب قابل شرب با استفاده از انرژی خورشیدی ابداع کرده‌اند.

به گزارش سرویس فناوری ایسنا، تولید برق از انرژی خورشید، فناوری جدیدی محسوب نمی‌شود، اما محققان IBM با همکاری شرکت Airlight Energy طرح جدیدی را برای استفاده بهینه از انرژی خورشید ارائه کرده‌اند.

این سیستم که به اختصار HCPVT نامیده می‌شود، یک متمرکز‌کننده نور خورشید به شکل گل آفتابگردان است.

دیش سهمی‌وار ۹ متری شامل ۳۶ آینه از جنس پلاستیک قابل بازیافت با پوشش نقره است که نور خورشید را دریافت و به تراشه‌های فوتوولتائیک متمرکز می‌کنند. این تراشه‌ها ۸۰ درصد نور دریافتی را به انرژی برق تبدیل می‌کنند و هر تراشه قادر به تولید ۵۷ وات برق در طول یک روز آفتابی است.

تراشه‌ها با گرمای بسیار شدیدی مواجه هستند، به همین علت مایع خنک‌کننده از طریق میکروکانال‌هایی در سیستم جریان پیدا می‌کند که از گرم‌ شدن پنل‌ها جلوگیری می‌کند. با حرکت آب‌شور در سیستم تقطیر غشاء متخلخل، حدود ۳۰ تا ۴۰ لیتر آب قابل شرب در هر متر مربع به دست می‌آید.

ساخت نخستین سیستم دیش‌های آفتابگردانی‌شکل برای تولید برق و آب تازه سال ۲۰۱۶ آغاز خواهد شد.


  1. سروش صادقی

    عالی بود وواقعا به درد مناطق جنوب ایران می خورد که هم تولید برق را انجام دهد وهم اینکه آب شور را به آب شیرین تبدیل کند.

Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×