120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

۷-۹۲۰

محققان مرکز تحقیقات فیزیک پلاسما واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد موفق به تولید سلول خورشیدی برروی شیشه به‌ روش لایه‌نشانی از طریق پلاسما شدند.

سیامک محمدی، محقق مرکز تحقیقات فیزیک پلاسما، با بیان اینکه امروزه سلول‌های خورشیدی از پرکاربردترین قطعات حالت جامد هستند، گفت: تولید انرژی الکتریکی از زغال سنگ و گاز و نفت مقادیر زیادی آلودگی منتشر می‌کند.

وی ادامه داد : از سوی دیگر، محدودیت‌ این منابع برای تولید انرژی از اساسی‌ترین چالش‌ها می‌باشد. در حال حاضر کمبود آب در کشور و پائین آمدن سطح آب در سدهای نیروگاهی کشور یکی از چالش‌های مهم در زمینه تولید انرژی در نیروگاه‌های آبی می‌باشد.

محمدی افزود: از سوی دیگر انرژی خورشیدی، منبعی بدون آلودگی، ارزان و تجدیدپذیر می‌باشد. در همین‌ راستا، طبق ایده اولیه و آینده‌نگری دکتر محمود قرآن‌نویس، رییس مرکز تحقیقات فیزیک واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی، تحقیقات در زمینه سلول‌های خورشیدی از سال ۱۳۸۸ با همکاری محققان آلمانی و استرالیایی از طریق باریکه الکترونی بر روی سیلیکانی انجام شد و اولین سلول خورشیدی سیلیکانی تولید شد.

وی با بیان این مطلب که در ادامه این هدف گذاری با توجه به گران بودن سیلیکان تحقیقات در زمینه ساخت سلول خورشیدی بر روی شیشه به روش لایه نشانی از سال ۱۳۹۲ شروع شد ، تصریح کرد: پس از طراحی و ساخت تجهیزات پیشرفته تولید سلول خورشیدی در داخل و با استفاده از امکانات کارگاهی مرکز تحقیقات فیزیک پلاسما، نخستین سلول خورشیدی بر روی شیشه در مقیاس آزمایشگاهی در اوایل تابستان ۱۳۹۳ ساخته شد.

وی ادامه داد: طی این مدت تحقیقات و آزمایشات پیشرفته بسیار زیادی در راستای بهینه‌سازی به‌دست آمده است و در آینده‌ای نزدیک وارد فاز تولید صنعتی سلول خورشیدی بر روی شیشه خواهیم شد.

منبع: ایسنا


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×