120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

Pasab

مدیر دفتر انرژی زیست‌توده سازمان انرژی‌های نو ایران (سانا) گفت: طرح تولید برق از پساب فاضلاب در برخی تصفیه‌خانه‌ها در حال اجرا است و در برخی شهرهای دیگر نیز اجرا می شود.
مهندس “جواد نصیری” در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، اظهار داشت: یک نیروگاه پنج مگاواتی در تصفیه‌خانه جنوب تهران راه‌اندازی شده و یک نیروگاه دو مگاواتی دیگر در این تصفیه‌خانه در حال نصب است.
وی تاکید کرد: تولید برق از پساب فاضلاب افزون‌بر تهران در شهر اصفهان در حال اقدام است و در آینده این طرح در شیراز و تبریز نیز اجرایی می‌شود.
نصیری افزود: یک مگاوات نیروگاه لندفیل (زباله‌سوز) از انتشار ۵۰ هزار تن انتشار گاز CO2 جلوگیری می‌کند درحالی که یک مگاوات نیروگاه بادی حداکثر پنج‌هزار تن از انتشار این آلاینده جلوگیری می‌کند که این موضوع برای وزارت نیرو از اهمیت زیادی برخوردار است.
مدیر دفتر زیست‌توده سازمان انرژی‌های نو با هشدار نسبت به آثار منفی وجود زباله و فاضلاب، گفت: بهره‌گیری از انرژی زیست‌توده تنها یک منبع انرژی نیست بلکه مهم‌تر از آن یک کاهنده آلاینده‌های زیست‌محیطی و گازهای گلخانه‌ای است.
وی میزان تولید زباله در کشور را به‌طور متوسط ۲۰ میلیون تن در سال عنوان کرد و گفت: هر ۱۰۰ تن زباله در روز می‌تواند نیروگاهی با ظرفیت حدود دو مگاوات برق (۴۸ مگاوات‌ساعت انرژی برق) را تغذیه کند.
وی با بیان اینکه ظرفیت زیست‌توده ایران بیش از ۱۰ هزار مگاوات است، گفت: ۲۵ شهر بزرگ کشور قادر به تولید ۴۰۰ مگاوات برق از زباله‌های خود هستند.
نصیری با تاکید بر اینکه انرژی زیست‌توده از ضریب ظرفیت بسیار بالایی برخوردار است، افزود: ۱۰ هزار مگاوات انرژی زیست‌توده معادل دست‌کم ۳۰ هزار مگاوات انرژی باد و ۵۰ هزار مگاوات انرژی خورشیدی است.
وی تصریح کرد: انرژی زیست‌توده منابع متعددی دارد و به همین دلیل فناوری‌های زیادی برای تبدیل انرژی وجود دارد.
وی ادامه داد: دو فناوری لندفیل و هاضم‌ها کاملا اقتصادی هستند که بازگشت سرمایه آن بین دو تا سه سال است اما فناوری زباله‌سوز در سراسر جهان بسیار گران است که ایران از این موضوع مستثنی نیست.
وی خاطرنشان کرد: انرژی زیست‌توده در آینده توسعه بیشتری می‌یابد و حتی می‌توان برق روستایی را از این طریق تامین کرد.


  1. سروش صادقی

    باسلام
    من خودم برای شهرم که در جنوب شهر اصفهان(فولادشهر)هست طرح لندفیل را پیش بینی وقابلیت اجرا بالایی را برایش می دانم ولی تنها مشکل برآورد هزینه وتشکیل تیم است که بتوانیم جلو بریم وآینده دیگر شهر ها راتغییر بدهیم .از دیگر دوستان درخواست کمک به اینده ایران را دارم.

Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×