120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

۱۴۱۵۰۸۷۷۶۰۰۲۹_main6918محققان ژاپنی با استفاده از لایه‌های نازک ۱۳۵ نانومتری از مواد آلی و معدنی ارزان قیمت، موفق به ساخت پیل‌ خورشیدی با قیمت پایین شدند.

یکی از گلایه‌مندی‌ها درباره پیل‌های خورشیدی، قیمت بالای آن‌هاست که موجب کاهش انگیزه سرمایه‌گذاری در این حوزه می‌شود. بسیاری از محققان به دنبال بهبود کارایی پنل‌های خورشیدی و همچنین افزایش عمر مفید آن‌ها هستند. با این حال، حتی اگر بتوان کارایی و طول عمر پیل‌ها را افزایش داد باز هم در صورت گرانقیمت بودن، استقبال چندانی از آن‌ها نخواهد شد.

یابینگ کیوعی، استاد مؤسسه فناوری اکیناوا نظر دیگری دارد. او معتقد است که می‌توان از مواد بسیار ارزان نظیر پروویسکیت، پیل خورشیدی تولید کرد. با این کار مردم علاقه‌مند به استفاده از این نوع پیل‌ها خواهند شد.

در مقاله‌ای که کیوعی و همکارانش در نشریه ” Energy & Environmental Science ” منتشر کردند، روش جدید برای تولید پیل‌های خورشیدی پروویسکیتی ارائه کردند.

این گروه در این روش از لایه‌نشانی هیبریدی برای تولید پیل خورشیدی استفاده کردند که در آن مواد خام آلی و معدنی ارزان قیمت مورد استفاده قرار می‌گیرد. این پیل‌های خورشیدی هزاران برابر نازک‌تر از پیل‌های خورشیدی سیلیکونی بوده و در نتیجه نیاز به مواد اولیه کمتری دارند. کیوعی معتقد است که با هزینه ساخت یک پیل خورشیدی سیلیکونی می‌توان ۱۰۰۰ مترمربع از این نوع پیل‌های جدید را تولید کرد.

کیوعی می‌گوید: «سیلیکون ماده کمیابی نیست، اما پردازش سیلیکون فرآیند پرهزینه‌ای بوده و نیازمند مراحل متعددی است که در آن، دما، خلاء و فشار بالا از ملزومات کار هستند که این موضوع باعث افزایش قیمت پیل‌ها می‌شود.»

این در حالی است که در روش لایه‌ نشانی هیبریدی، انرژی کمتری برای تولید پیل نیاز است و فرآیند در دمای پایین انجام می‌شود. در این روش، مواد اولیه با ضخامت ۱۳۵ نانومتر روی لایه نازکی از پلاستیک انعطاف‌پذیر PET لایه‌نشانی شده و با سرعت بالا پیل خورشیدی تولید می‌شود. کیوعی هنوز به‌ صورت کامل از محدودیت‌های پیل هیبریدی جدید خود مطلع نیست اما به نظر می‌رسد با کمی بهینه‌سازی بتوان کارایی پیل را به ۲۰ درصد رساند. این بدان معناست که پیل‌های خورشیدی ۲۰ درصد از نوری که جذب می‌شود را به انرژی قابل استفاده تبدیل می‌کنند که این رقم قابل مقایسه با پیل‌های سیلیکونی موجود در بازار است.


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×