120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

د۱۰۳۰۷_۵۱۶ولت یازدهم برنامه های بزرگی در مقیاس گسترده برای استفاده از انرژی خورشیدی و رهایی از نیاز به سوخت فسیلی و انرژی هسته ای به اجرا درآورده است.

در سال جاری دولت شصت میلیون دلار به گسترش برنامه های استفاده از سلول های فوتوولتاییک برای بهره گیری از انرژی خورشید اختصاص داده است، در حالی که سال گذشته کل بودجه انرژی خورشیدی ۱۲ میلیون دلار بوده است.

سامان میرهادی، یکی از مدیران دفتر برق و انرژی روستایی سازمان انرژی خورشیدی کشور می گوید در صنعت تولید انرژی در ایران انقلابی در حال شکل گیری است.

وی می افزاید: برنامه ایران افزایش ظرفیت نیروگاه های انرژی تجدید پذیر با ظرفیت ۱۰۰ یا ۲۰۰ مگا وات حاضر به ۵۰۰۰ مگا وات، در طول برنامه ۵ ساله است. طی یکی دو سال گذشته با توجه به قوانین حمایتی که از انرژی خورشیدی و فوتولتاییک داشتیم، بحث توسعه نیروگاهای خورشیدی فوتولتاییک را در دستور کار داریم.

او با اشاره به این که تا پایان سال ٢٠١۴ ظرفیت فتوولتائیک در جهان به ۴٠ هزار مگاوات می رسد، افزود: کشورهای آلمان، ایتالیا، ژاپن، اسپانیا و آمریکا به عنوان کشورهای پیشرو در ظرفیت نصب شده انرژی خورشیدی در جهان هستند.

وی در باب جایگاه ایران در زمینه انرژی های تجدیدپذیرمی گوید: از نظر جغرافیایی ایران یکی از مناسبترین کشورهای برای بهره برداری از منابع تجدید پذیر انرژی خورشیدی است و در این صورت بازده نیروگاه های خورشیدی بالا خواهد بود. با توجه به طول ساعات آفتابی در ایران بدلیل موقعیت جغرافیایی که ایران در آن قرار دارد استفاده از انرژی خورشیدی می تواند بازده مناسبی داشته باشد.

وی به طرح ها برنامه هایی که تا کنون جرایی شده است گفت: در نقاط مختلف ایران از جمله روی سقف مساجد، مدارس، و ساختمان های دولتی، صفحهات سلول های خورشیدی نصب شده است. در این پروژه سعی می شود بخش های روستایی کشور نیز زیر پوشش انرژی خورشیدی قرار گیرد. بعنوان نمونه صفحات در بردارنده سلول های خورشیدی روی سقف خانه های روستای سیچانلو، واقع در ۲۰۰ کیلومتری شمال غربی تهران، برق این روستا را تأمین می کنند. استفاده از منابع تجدید پذیر انرژی علاوه بر اینکه برای محیط زیست سودمند هستند، و میتواند انرژی پایدار ایجاد کند.

میرهادی درباره اطلس خورشید کشور هم گفت: اطلس خورشید ایران جزو بهترین اطلس های جهان و نقاط مرکزی ایران است، جنوب یزد، کرمان و فارس بهترین نقطه برای سرمایه گذاری در زمینه تولید انرژی خورشید است.

ایران از نظر میزان ذخایر نفت در جهان در رتبه چهارم قراردارد و دارای ذخایر بزرگ گاز نیز هست. اما تحریم ها بر توانایی تولید و تصفیه مشتقات نفتی تأثیر گذاشته و اقتصاد ایران را با مشکل مواجه کرده اند. همین امر ضرورت سیاست گذاری ها جدیدی در حوزه انرژی خورشیدی را برجسته تر می سازد. برای گسترش استفاده از توانایی های موجود و استفاده از انرژی های سبز باید حمایت گسترده و همکاری نهادهایی همچون وزارت صنعت، معدن و تجارت پی گیری شود تا افراد و نخبگان بتوانند با استفاده از تسهیلات، طرح ها و ایده های فناورانه نیز ارائه دهند.

گفتنی است پیش از این نیز ایسکانیوز طی گزارش مفصلی به بحث انرژی های خورشیدی، امکان ها و چالش های پیش رو و توان های بالقوه بهره وری از آن در مناطق مختلف به ویژه در استان خوزستان پرداخت.

منبع: برق نیوز


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×