120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

توربین بادیرییس دانشگاه زابل گفت: ۱۵ سال خشکسالی پی در پی به ویژه خشک شدن هامون، باعث معضلات زیست محیطی فراوانی در سیستان شده به طوری که بسیاری از مردم این منطقه ناگزیر به مهاجرت شده‌اند.

محمود اوکاتی صادق در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه سیستان و بلوچستان، افزود: منطقه سیستان از ظرفیت بسیار بالایی برای استفاده از انرژی های تجدید پذیر به ویژه نصب و راه اندازی نیروگاه های بادی برخوردار است و استفاده از این ظرفیت می تواند علاوه بر رونق اقتصادی درمنطقه، مشکلات معیشتی مردم بومی را برطرف کند.

وی با بیان اینکه دانشگاه زابل در سال ۹۰ همایشی با موضوع انرژی های نو برگزار کرد افزود: حضور مسوولان ارشد از جمله مسوولان وزارت نیرو و نیز سرمایه گذاران بخش خصوصی در آن همایش نشان داد که استفاده از انرژی های تجدید پذیر گزینه ای است که همه آن را قبول دارند، اما مشکلات زیرساختی مانع از جذب سرمایه و استفاده از انرژی های تجدیدپذیر می شود.

رییس اولین کنفرانس انرژی تجدید پذیر و توسعه پایدار، هدف از برگزاری این کنفرانس را فرهنگسازی برای رفع مشکلات زیر ساختی و جذب سرمایه و سرمایه گذار عنوان کرد و ادامه داد: خبر برگزاری این کنفرانس با استقبال صاحبنظران، مسئولان، مردم و به ویژه ائمه جمعه مواجه شده است.

وی تصریح کرد: انتظار می رود این کنفرانس بتواند بستر لازم را برای ایجاد رونق اقتصادی و رفع مشکلات معیشتی مردم منطقه محروم سیستان با استفاده از انرژی های تجدیدپذیر فراهم کند.

رییس اولین کنفرانس انرژی تجدید پذیر و توسعه پایدار در ادامه، گفت: دولت برای مقابله با معضل کم آبی، طرح انتقال آب به ۴۶ هزار هکتار زمین کشاورزی را در دست اجرا دارد. این درحالی است که انتقال آب در صورتی کارساز است که کشت گلخانه ای جایگزین کشاورزی سنتی و آبیاری مدرن جایگزین آبیاری غرقابی شود.

اوکاتی صادق با اشاره به شرایط سخت اقلیمی درسیستان خاطر نشان کرد: کشت گلخانه ای در سیستان با توجه به گرما و سرمای شدید که اغلب همراه با باد و طوفان است نیاز به انرژی دارد اما در حال حاضر استفاده از برق برای کشت گلخانه ای از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نیست درحالی که استفاده از انرژی های باد وخورشید می تواند انرژی مورد نیاز گلخانه‌ها را تامین کند.

وی با بیان اینکه براساس تحقیقات انجام شده دردانشگاه زابل، ایجاد مزارع بادی در سیستان باعث اشتغال و در آمد برای جوامع بومی و رونق کشاورزی می شود، افزود: نیروگاه‌های ۲۰ تا ۵۰ کیلوواتی که امکان نصب و راه اندازی آن در مزارع وجود دارد سبب می شود کشاورز برق مورد نیاز برای کشت گلخانه ای را استفاده و برق مازاد را به شبکه بفروشد که این امرعلاوه بر رونق کشاورزی، برای کشاورز درآمد هم ایجاد می‌کند.

رئیس دانشگاه زابل با اشاره به سالها تجربه سایرکشورها از این شیوه، تصریح کرد: ۶۰ درصد برق امریکا به همین شیوه تامین می‌شود.

اوکاتی صادق ادامه داد: در کنفرانس انرژی های تجدیدپذیر و توسعه پایدار علاوه بر سخنرانی مقامات، دو پانل تخصصی با عناوین «اقتصاد کم کربن با تکیه بر انرژی‌های تجدیدپذیر» و «فرصت‌ها، چالش‌ها و راهبردهای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر» برگزار می‌شود.


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×