120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

۱۰۷۲x715xjapsole.jpg.pagespeed.ic.iMoVh2Nf6z

فاجعه نیروگاه اتمی فوکوشیمای ژاپن که در پی زلزله سال ۲۰۱۱ و سونامی ناشی از آن رخ داد، باعث شد تا نگاه دولتمردان ژاپنی به استفاده از منابع انرژی‌های تجدیدپذیر معطوف گردد. اگر چه بازگشت به استفاده از نیروگاه‌های اتمی در این کشور کاملاً متوقف و ممنوع نشده است، اما در حال حاضر به طور خاص به فرصتهای ایجاد شده در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر به خصوص انرژی خورشیدی توجه می‌شود.

پیش از فاجعه اتمی سال ۲۰۱۱ ژاپن، در حدود ۳۰% از انرژی مورد نیاز جمعیت ۱۲۷ میلیونی این کشور از ۵۰ نیروگاه تأمین می‌شد. با توجه به معضلات ناشی از نشت مواد رادیواکتیو و مخاطرات و هزینه‌های ناشی از آن، مردم این کشور نیز دیگر رقبتی به استفاده مجدد و وابستگی به این منبع انرژی با چنین پتانسیل مرگباری ندارند. تمامی این مسائل از یک سو و کمبود زمین مورد نیاز از سویی دیگر، عاملی شدند برای ابداعات و نوآوری‌های جدید در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر! یکی از این ایده‌های خلاقانه ساخت جزیره‌هایی شناور بر روی آب برای نصب پنل‌های خورشیدی بود.

نخستین جزیره خورشیدی که به طور رسمی در نوامبر ۲۰۱۳ و در نهایت شوق و اشتیاق عمومی و با حضور مقامات دولتی افتتاح و آغاز بکار نمود، ظرفیتی معادل ۷۰ مگاوات داشت که برای تأمین برق ۲۲۰۰۰ خانه ژاپنی کفایت می‌کرد. این نیروگاه حاصل تلاش و همکاری شرکت Kyocera و شش شرکت دیگر بود که در قالب یک مجوز خاص برای خرید تضمینی برق آن احداث گردید. طبق برنامه‌ها و قوانین ژاپن در خصوص خرید تضمینی برق (Feed in Tariff)، خرید ۱۰۰% برق تولید شده توسط هر نیروگاه خورشیدی که ۱۰ کیلووات یا بیشتر برق تولید کند، تا ۲۰ سال ضمانت شده است. چنین تضمینی در خرید برق خورشیدی قطعاً موجب کاهش ریسک کاهش ارزش پول و سرمایه‌گذاری اولیه خواهد شد که نشان از تعهد دولت این کشور نسبت به استفاده از نیروگاه‌های تجدیدپذیر به جای نیروگاه‌های اتمی می‌باشد.

نخستین جزیره خورشیدی در حال حاضر، نه تنها وظیفه تولید برق را برعهده دارد، بلکه پذیرای تورهای آموزشی می‌باشد. به گفته شرکت Kyocera، این شرکت قصد دارد دو جزیره خورشیدی شناور دیگر نیز با ظرفیت ۶۰ مگاوات احداث نماید. با توجه به پایین بودن سرانه زمین در ژاپن و کمبود سوخت‌های فسیلی محلی در این کشور، کار دولت آن در کاهش وابستگی خود به سوخت خارجی و استفاده از منابع بی‌خطر انرژی بسیار ستودنی است و می‌تواند الگویی برای سایر کشورها باشد.


  1. فهيمه

    با سلام
    با توجه به اینکه شرکت تولیدی برق خورشیدی در ژاپن اعلام کرده است که تورهای آموزشی را میپذیرد ،لطفا راهنمایی کنید چگونه میتوان در این تورها شرکت کردو آیا ایران چنین توری دارد؟
    با تشکر
    فهیمه

Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×