120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

تولید برق پراکنده به جای استفاده از نیروگاه‌های مرکزی

در حالیکه بخش عظیمی از دنیا تحت پوشش گسترده شبکه‌های انتقال برق قرار دارند، هنوز هم نواحی بسیاری حتی در کشورهای توسعه یافته وجود دارد که منفصل از شبکه (Off-grid) هستند. شرکت Bloom Energy اخیراً یک ایستگاه پیل سوختی طراحی کرده است که در مناطق دور‌افتاده کاربرد دارد. بیشترین کاربرد ایستگاه پیل سوختی شرکت Bloom، واحدهای تصفیه و پاکسازی آب، ساختمان‌های اداری و حتی پیشرفته‌ترین دیتاسنترهایی که توسط eBay ، Apple و سایرین در حال بهره‌برداری است.

 

اساس عملکرد پیل سوختی مبتنی بر استخراج انرژی از طریق فرآیندهای مختلف شیمیایی می‌باشد.

GE_Test

استفاده از گاز طبیعی در پیل سوختی

تحقیات جدیدی که توسط شرکت جنرال الکتریک (GE) به عمل آمده است، این شرکت را در صنعت پیل سوختی به یک رقیب برای Bloom تبدیل خواهد کرد. تکنولوژی پیل سوختی GE قادر خواهد بود در نقاطی که دسترسی به گاز طبیعی وجود دارد، برق تولید نماید. در این پیل سوختی ، مولکول‌های هیدروژن از گاز طبیعی و مولکولهای اکسیژن از هوا استخراج و در یک تنوره پیل سوختی با تکنولوژی آند و کاتد GE اسپری می‌شوند. همچنین در تکنولوژی پیل سوختی GE به جای استفاده از پلاتین و فلزات نایاب از مواد سرامیکی و فولادی برای دستیابی به پیل سوختی هیبریدی اکسیدی استفاده می‌شود. بنا به ادعای شرکت جنرال الکتریک، بازدهی پیل سوختی جدیدش در تولید برق در حدود ۶۵% می‌باشد که در صورت جذب مجدد حرارت ناشی از این فرآیند شیمیایی، بازدهی آن به ۹۵% نیز خواهد رسید.

 

پیل سوختی جنرال الکتریک

قرار است شرکت پیل سوختی جنرال الکتریک، به عنوان یک شرکت استارتاپ عهده‌دار توسعه این تکنولوژی و ساخت و تولید انبوه این پیل سوختی باشد. پشتوانه پیل‌های سوختی جنرال الکتریک، ۱۷ حق ثبت اختراع بین سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ و ۶۵ اختراع مشابه طی سالیان گذشته می‌باشد.


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×