120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

مدیر عامل سازمان انرژی‌های نو (سانا) ایجاد مزرعه بادی در مسیر عبور بادهای ۱۲۰ روزه سیستان و بلوچستان را عاملی برای تامین برق منطقه و تامین بخشی از نیازهای کشور دانست.

یوسف آرمودلی تصریح کرد: استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر و ایجاد نیروگاه بادی و خورشیدی نیاز کشور به استفاده از نیروگاه‌های حرارتی و سوخت فسیلی را کاهش داده و زمینه حفظ محیط زیست را فراهم می‌کند.

به گفته یوسف آرمودلی، بسیاری از نقاط کشور پتانسیل ایجاد نیروگاه‌های بادی را دارد؛ اما اغلب قسمت‌های استان سیستان و بلوچستان شامل زابل، منطقه چاه نیمه، شمال و جنوب استان ودر مسیر زاهدان به زابل هم پتانسیل خوبی برای ایجاد مزرعه بادی وجود دارد. این مناطق عمدتا در مسیر وزش بادهای ۱۲۰ روزه قرار دارند.

مدیر عامل سانا با اشاره به اینکه استان سیستان و بلوچستان تابش خورشیدی خوبی نیز دارد، بیان کرد: در این استان حدود ۲٫۵ تا ۴٫۵ کیلووات ساعت در کیلومتر مربع امکان تولید انرژی خورشیدی وجود دارد.

وی به مردم منطقه توصیه کرد تا در مجتمع‌های صنعتی، با ساخت نیروگاه‌های بزرگتر و نصب توربین‌های قوی‌تر، از انرژی باد برق تولید کرده و مازاد نیاز خود را وارد شبکه سراسری برق کشور کنند.

آرمودلی افزود: با ایجاد نیروگاه‌های بزرگتر و با ظرفیت بیشتر، توان تولید در واحد سطح نیز افزایش می‎یابد و امکان جابجایی و صادرات برق مازاد هم فراهم می‌شود.

وی با اشاره به اینکه می‌توان توربین‌های کوچکی که نیاز انرژی یک خانوار را تامین کند هم در منازل نصب کرد، صرفه تولید در نیروگاه‌های بزرگتر را بیش از نیروگاه‌های کوچک دانست.

آرمودلی در پاسخ به این سئوال که ایجاد نیروگاه‌ بادی چقدر هزینه نیاز دارد، بیان کرد: پاسخ به این سئوال بستگی به شرایط نیروگاه دارد. نمی‌شود درباره آن حرف قطعی زد. اما به طور متوسط برای ساخت این نیروگاه‌ها، با نیروی نیم مگاواتی و ارتفاع بلند حدود ۱۵۰۰ دلار برای هر کیلووات ساعت هزینه می‌شود.

وی اضافه کرد: درحال حاضر بر اساس قوانین دولت موظف است به مدت پنج سال به صورت تضمینی برق مازاد مزارع بادی را به قیمت ۴۶۳ تومان خریداری کند.

مدیر عامل سانا در پاسخ به این پرسش که آیا امکان افزایش قیمت خرید تضمینی برق بادی در سال آینده وجود دارد یا خیر؟ گفت: تعیین قیمت برق حاصل از انرژی‌های تجدیدپذیر بر اساس فرمول خاصی انجام می‌شود. در این فرمول قیمت ارز و تورم لحاظ شده و بانک مرکزی بهای خرید تضمینی برق حاصل از انرژی‌های تجدیدپذیر را اعلام می‌کند.

به گزارش دبیرخانه کنفرانس ملی انرژی‌های تجدید پذیر و توسعه پایدار، مدیرعامل سازمان انرژی‌های نو در حالی از تامین برق منطقه سیستان و بخشی از نیازهای برق کشور با استفاده از بادهای ۱۲۰ روزه در این منطقه خبر می دهد که قرار است ۲۴ و ۲۵ دیماه امسال، اولین کنفرانس ملی انرژی‌های تجدیدپذیر و توسعه پایدار در دانشگاه زابل برگزار شود.

دکترمحمود اوکاتی صادق، رییس دانشگاه زابل و رییس اولین کنفرانس ملی انرژی های تجدیدپذیر و توسعه پایدار در باره این کنفرانس گفت: انتظار می رود برگزاری این کنفرانس بتواند بستر لازم را برای سرمایه گذاری و استفاده از انرژی های تجدیدپذیر بویژه انرژی بادی در سیستان فراهم کند و باعث رونق اقتصادی و رفع مشکلات معیشتی مردم محروم این منطقه شود.

منبع: عصر ایران (به نقل از ایسنا)


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×