120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

عضو شورای ستاد توسعه فناوری انرژی‌های نو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از ساخت سلول خورشیدی با حمایت این ستاد در داخل کشور خبر داد.

دکتر ابراهیم سلیمانی درباره ضرورت استفاده از انرژی خورشیدی، اظهار کرد: انرژی خورشیدی در ایران نه تنها مسئله‎ای اقتصادی است بلکه به جهت مشکلات آبی که در کشور وجود دارد تا ۲۰ سال آینده مهاجرت انسان‌ها را به دنبال خواهیم داشت، اطراف پایتخت خالی از سکنه می‌شود و ناگزیر به استفاده ازسیستم‌های غیرمتمرکز تولید انرژی خواهیم شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه انرژی خورشیدی روز به روز در دنیا اقتصادی‌تر می‌شود، تصریح کرد: با توجه به اهمیت استفاده از انرژی خورشیدی برای کشاورزی و آبیاری، راه فراری از آن وجود ندارد.

سلیمانی با یادآوری اینکه در هر ثانیه تقریباً ۱/۱ در ۱۰ به توان ۲۰ کیلووات ساعت انرژی از خورشید ساطع می‌شود که معادل ۱/۵ در ۱۰ به توان ۱۸ کیلووات ساعت در سال است، افزود: ایران یکی از کشورهای با پتانسیل بالا در زمینه دریافت انرژی خورشیدی است و در نواحی پرتابش واقع شده است.

وی با بیان اینکه در ایران استفاده کافی از انرژی خورشیدی نشده است، مهمترین اولویت کشور در بحث انرژی نو را سلول‌های فتوولتائیک دانست و افزود: سلول فتوولتائیک، نور خورشید را بطور مستقیم به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کند و برای دسترسی به این دانش در کشور باید آزمایشگاه‌های فعال کشور در این عرصه با سرمایه‌گذاری تکمیل و استاندارد شوند.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران گفت: ستاد توسعه فناوری انرژی‌های نو معاونت علمی و فناوری رییس‌جمهوری، فعالیت‌های راهبردی را دنبال می‌کند و در راستای ساماندهی و تمرکز فعالیت‌های حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر، گام برمی‌دارد. تجهیز آزمایشگاه مرجع خورشیدی در دانشگاه تهران در این راستا است تا ساخت سلول خورشیدی در کشور محقق شود.

سلیمانی با بیان اینکه نقش ستاد در حوزه انرژی‌های نو نقش راهبردی است، بیان کرد: بزرگترین متخصصان این حوزه باید در ستاد فعال باشند تا با آنالیز سیستم‌ها، سرمایه‌گذاری‌های موجود به درستی هدایت و نتایج به دست آمده، تحلیل شود.

وی افزود: با امکاناتی که ستاد توسعه فناوری انرژی‌های نو معاونت علمی در اختیار دارد تاکنون فعالیت‌های بسیار خوبی در حوزه انرژی‌های نو انجام شده و زمانی که در ستاد احساس شود فردی فعالیت مفیدی را شروع کرده است، به سرعت حمایت می‌شود.

 

منبع: برق نیوز (به نقل از ایرنا)


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×