120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

رییس سازمان انرژی های نو ایران (سانا) گفت: توسعه کاربرد انرژی های تجدیدپذیر در ایجاد فرصت های شغلی جدید نقش مهمی دارد.

«یوسف آردمولی» روز دوشنبه در سمینار برق، اشتغال و صنعت در تالار حکمت دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه گیلان افزود: توسعه نیروگاه های تولید انرژی های نو، اشتغال و فرصت کسب و کار ایجاد می کند به طوری که به ازای نصب هر سیستم مگاوات برق از انرژی های نو ۱۵ فرصت شغلی ایجاد می شود.

وی توسعه کاربرد انرژی های نو را مهم و ضروری دانست و اظهار کرد: توسعه انرژی های تجدیدپذیر در پدافند غیرعامل، ارتقای سطح جایگاه راهبردی ایران در دیپلماسی و رفع مشکلات زیست محیطی بویژه کاهش تولید گازهای گلخانه ای نقش مهمی دارد.

رییس سازمان انرژی های نو ایران خاطر نشان کرد: بیش از ۱۵ هزار مگاوات پتانسیل اقتصادی و بیش از ۴۰ هزار مگاوات پتانسیل فنی در کشور شناسایی شده است.

وی ظرفیت نیروگاه های بادی در کشور را بیش از ۴۰ هزار مگاوات عنوان و تصریح کرد: نیروگاه منجیل یکی از بزرگترین نیروگاه ها در خاورمیانه است.

آردمولی ساخت جرثقیل «آسان ساز» برای توربین های بادی ۶۶۰ کیلو وات برای نخستین بار ، دستیابی به دانش فنی و توانایی طراحی توربین بادی مگاواتی، طراحی، ساخت و راه اندازی نیروگاه نمونه سهموی خطی خورشیدی حرارتی و برق رسانی فتوولتائیک به روستاها (برق رسانی به یکهزار خانوار روستایی) را اهم فعالیت ها و دستاوردها نام برد.

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای استان گیلان نیز در این سمینار با بیان این که صنعت برق را بسیار سرمایه بر، تخصصی و زمان بر است، گفت: برای ساخت نیروگاه در کشور به طور میانگین چهار سال طول می کشد.

«کریم آزادگان» با بیان این که برای تولید هر کیلووات برق دو هزار دلار سرمایه نیاز است، افزود: برای این کار تخصص نیز ضروری است و باید افرادی با تخصص و متناسب با این تکنیک در اداره صنعت برق مشارکت کنند.

وی اظهار داشت: تولید انرژی های پاک، توسعه نیروگاه های سیکل ترکیبی و تبدیل انرژی های حرارتی از این نیروگاه ها و استفاده بیشتر از انرژی های تجدیدپذیر از برنامه های وزارت نیرو است.

وی با بیان این که در صنعت برق روش های ایجاد اشتغال پیش گرفته شده، خاطر نشان کرد: برون سپاری بخشی از فعالیت ها از جمله توسعه، احداث، بهره برداری و نگهداری به بخش خصوصی از جمله اقدامات انجام گرفته است.

عضو هیات علمی دانشگاه گیلان نیز در این سمینار گفت: فقدان رقابت در بازار کسب و کار و لذا نداشتن نیاز به طراحی، نوآوری و ارتقای فناوری، نچرخیدن اقتصاد کشور بر پایه علم و دانش، افزایش سطح انتظارات در بین تحصیلکرده ها و نپذیرفتن هر کار پیشنهادی و نبود ارتباط میان نیازهای صنعت و آموزش فارغ التحصیلان از جمله دلایل بیکاری در بین دانش آموختگان کشور است.

«سیدمسعود مقدس تفرشی» افزود: تامین نشدن منابع مالی کافی برای رفع نیازهای زندگی، نداشتن جایگاه اجتماعی، احساس حقارت در جامعه، کاهش مزایا و امنیت شغلی، بی قیدی و مسوولیت ناپذیری افراد فاقد اشتغال و گسترش اوباشی گری و ناامنی اجتماعی از پیامدهای نبود شغل برای نیروی کار است.

وی توسعه و بازسازی زیرساخت های شبکه برق گیلان با ملاحظات هزینه های اجتماعی، افزایش بهره وری انرژی در سطح استان، توسعه و یکپارچه سازی منابع تجدید پذیر و فناوری های ذخیرسازی انرژی و بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان ها با حفظ استاندارد در زندگی را از جمله فرصت های ایجاد اشتغال در گیلان در بخش انرژی عنوان کرد.

سمینار «برق، اشتغال و صنعت» روز دوشنبه از سوی انجمن علمی دانشگاه گیلان با هدف بررسی موانع موجود در ارتباط دانشگاه و صنعت، یافتن راه حل های رفع این مشکل و فراهم کردن بستری مناسب برای ایجاد تعاملات علمی و صنعتی پویا در تالار حکمت دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه گیلان برگزار شد.

 

منبع: ایرنا


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×