120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

هوشنگ فلاحتیان بعدازظهر دوشنبه در بازدید از وضعیت احداث نیروگاه های بادی رشتخوار، نشتیفان و خواف گفت: هدف از این سفر بررسی نیروگاه های بادی در این مناطق، وضعیت تأمین برق متقاضیان و مشترکین برق است.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی افزود: باتوجه به پتانسیل بسیار قابل توجهی که از نظر وزش باد در این مناطق وجود دارد، بخش خصوصی تمایل خود را برای سرمایه گذاری های بزرگ و عظیم جهت احداث نیروگاه بادی اعلام کرده و در این رابطه قرارداد صدها مگاوات برق با بخش خصوصی مبادله شده است.

وی عنوان کرد: درحال حاضر مراحل اولیه کار شامل تخصیص زمین به متقاضیان، صدور پروانه های احداث، معرفی سرمایه گذاران به صندوق توسعه ملی و بعضا انتخاب بانک عامل برای پرداخت تسهیلات به این دسته از سرمایه گذاران انجام شده است.

معاون وزیر نیرو در مورد تهیه و تولید تجهیزات و میزان ظرفیت این نیروگاه ها نیز گفت: سرمایه گذاران موفق شده اند تجهیزات خود را از داخل و خارج کشور تهیه و تولید کنند و بخشی از آن وارد کشور شده و بخشی هم بزودی وارد خواهد شد.

فلاحتیان ادامه داد: انتظار می رود تا انتهای سال ۹۴ حداقل ۲۰۰ مگاوات برق در این منطقه تولید شود و به تدریج این میزان ظرفیت افزایش یابد چرا که پتانسیل و ظرفیت انرژی باد در این مناطق بالغ بر هزاران مگاوات برآورد شده و اراضی موجود برای احداث نیروگاه های بادی بسیار مستعد است.

وی بیان کرد: وزارت نیرو آمادگی خود را برای مساعدت و کمک به سرمایه گذارانی که تمایل به احداث نیروگاه های بادی دارند اعلام کرده و ما در کنار آنها هستیم تا از این انرژی خدادادی بهتر استفاده شود.

معاون وزیر نیرو درباره موقعیت بادی خواف گفت: بر اساس آخرین نمونه برداری ها از توربین های بادی نصب شده خوشبختانه بیش از ۵۰ درصد از ایام سال در این منطقه باد می وزد و خواف یک منطقه بی نظیر در دنیا محسوب می شود.

فلاحتیان تصریح کرد: برق تولیدی این نیروگاه ها به صورت تضمینی و برای ۵ سال خریداری می شود، ضمن اینکه نرخ خریداری برق جذابیت زیادی دارد و از طریق تبصره های بودجه سال ۹۲ و ۹۳ قراردادهای مورد نظر با بخش خصوصی امضاء شده و ما نیز پیگیر هستیم تا این بندهای قانونی در بودجه سنوات آینده لحاظ شود.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی همچنین کاهش سه درصدی تلفات انرژی در منطقه خواف را قابل تقدیر عنوان کرد و گفت: با شکل گیری صنایع بزرگ شاهد تأثیر شگرفی در مصرف برق خواهیم بود و باتوجه به زیرساخت های موجود، اشتغالزایی و رونق کسب و کار، آینده درخشانی در انتظار منطقه است.

وی بیان داشت: باتوجه به میزان برق مصرفی در خواف و وجود صنایع که به سه برابر افزایش خواهد یافت پست ۴۰۰ کیلوولت خواف از ظرفیت بزرگی برای تأمین برق برخوردار است و وظیفه آن گرفتن برق از نیروگاه های بادی ۱۰۰ مگاواتی و انتقال آن به شبکه است و این پست زودتر از نیروگاه های بادی راه اندازی می شود.

فلاحتیان افزود: اینجا منطقه بی نظیری است و باید تلاش کنیم از این پتانسیل به خوبی استفاده کنیم و دراین راستا بخشی از سرمایه صندوق توسعه ملی به امر انرژی پاک اختصاص یافته که معادل یک میلیارد دلار برای نیروگاه های بادی و تجدیدپذیر در نظر گرفته شده و دراین حال قیمت خرید تضمین انرژی تجدیدپذیر از ۱۷۶ تومان به ۴۶۳ تومان افزایش یافته است.

معاون وزیر نیرو اظهار کرد: راه اندازی توربین های بادی در این منطقه ضمن تولید انرژی پاک موجب جلوه، جذابیت و زیبایی منطقه می شود و به جذب گردشگر کمک خواهد کرد، ضمن اینکه تمایل سرمایه گذاری را افزایش خواهد داد.

منبع: خبرگزاری مهر


  1. مبین

    وافعا تلاش برای گسترش انرژی های نو جای تقدیر دارد.اما مطمئنا کارشناسان میدونن که منطقه خواف به علت تغییرات اقلیمی از لحاظ بادی مورد توجه قرار گرفته.در قبل به این صورت نبود و مطمئنا احتمال تغییرات اقلیمی در ده های آتی وجود دارد. و با توجه به اینکه زابل و مناطق میل نادر از هزاران سال پیش دهانه ورودی بادهای ۱۲۰ روزه می باشند .(دارنده رتبه دوم دنیا از نظر فاکتور های مناسب برای استفاده از انرژی باذی ) واقعا جای تامل داره که اولویت مناطق فوق در سرمایه گذاری بیشتر است. در صورتی که تنها ۲۰-۲۵% کارایی زابل را دارا می باشند. سرمایه گذاری در زابل علاوه بر بهره وری و بازگشت سرمایه بالا موجب شکوفایی منطقه و تحولی در منطقه خشکیده سیستان و هامون خواهد شد.

    • دانیار

      دوست عزیز، از دیدگاه شما بسیار سپاسگزاریم. چنین موضوعاتی می‌تواند جای بحث و تبادل نظر بسیاری داشته باشد. ما سعی کرده‌ایم بستری برای اینگونه مباحثات آماده کنیم. خوشحال خواهیم شد دوستان دیگر نیز در تالار گفتگوی تخصصی دانیار http://forum.danyar.ir به جمع ما بپیوندند.

Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×