120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

گرمایش محیطی و منطقه‌ای

گرمایش ساختمانها، یکی از موفقیت آمیزترین کاربردهای کنونی انرژی ژئوترمال به شمار می‏رود. هم اینک بیش از بیست کشور جهان، انرژی زمین گرمایی را برای همین منظور خاص مورد استفاده قرار می‌دهند. از آنجاییکه دمای ایده آل این نوع کاربرد خاص در محدوده دماهای پایین (بطور کلی پایین تر از 100 درجه سانتیگراد) واقع است، لذا تردیدی وجود ندارد که استفاده از انرژی زمین گرمایی در این زمینه کاربردی خاص می تواند بطور قابل ملاحظه ای در سرتاسر جهان گسترش یابد. در این کاربرد، آب داغ از چاه زمین گرمایی به فضاهای مسکونی، تجاری یا اداری منتقل شده و گرمایش فضاهای مزبور را تامین می کند. در صورت نامناسب بودن کیفیت آب از نظر شیمیایی، از مبدل حرارتی استفاده می شود. یکی از مزایای مهم سیستم های گرمایشی زمین گرمایی این است که آب داغ پس از تامین حرارت فضاهای مختلف، مجدداً به درون مخزن زمین گرمایی تزریق می شود و در نتیجه میزان آلودگی زیست محیطی آن بسیار پایین است.

گرمایش منطقه ای

در بسیاری از کشورها در حین انجام عملیات حفاری برای اکتشاف منابع نفت و گاز مقادیر فراوانی آب گرم یافت شده و بلافاصله پس از کشف این منابع، از آنها در مقیاس وسیعی برای گرمایش محیط استفاده شده است؛ نظیر مجارستان و فرانسه. امروزه کشورهای ایسلند، آمریکا، و ژاپن برای تامین حرارت سیستم های گرمایش مرکزی خود از انرژی زمین گرمایی استفاده می کنند.

به طور کلی سیستم های گرمایش محیطی (Space heating) از یک چاه زمین گرمایی تک واحد برای گرم کردن یک ساختمان استفاده می کند، در حالیکه در سیستم های گرمایش منطقه ای (district heating) از یک یا چند چاه برای گرم کردن چندین ساختمان یا حتی قسمتی از یک شهر استفاده میشود. درجه حرارت آب گرم مورد نیاز برای سیستم های گرمایشی 60 درجه سانتیگراد یا بالاتر است. با استفاده از سیستم های گرمایش منطقه ای می‏توان از 30 تا 50 درصد هزینه ها در مقایسه با گاز طبیعی یا حتی در مقایسه با سیستم‏هایی که از الکتریسیته، نفت یا پروپان استفاده می کنند صرفه جویی نمود.

سیستمهای گرمایش منطقه ای زمین گرمایی، گرما را بوسیله پمپار آب زمین گرمایی – معمولاً یا داغ تر – از یک یا چند چاه زمین گرمایی تامین می کنند. آب زمین گرمایی درون یک مبدل گرمایی که گرما را به آب واقع در لوله های جداگانه (رادیاتورهایی) انتقال داده و این آب داغ درون ساختمان پمپاژ می شود. بعد از عبور از درون مبدل گرمایی، آب زمین گرمایی به درون منبع خود باز می گردد و می تواند دوباره گرم شده و استفاده شود. آب برگشتی از رادیاتورها غالبا در محدوده دمایی 40 – 35 سانتیگراد واقع است.

اسناد تاریخی نشان می دهد در شش قرن پیش در فرانسه از منابع زمین گرمایی برای گرمایش منازل استفاده می‌شده است. بزرگترین سیستم گرمایش منطقه ای در Reykjavik ایسلند قرار دارد. در گذشته هوای اطراف این شهر به واسطه سوخت های فسیلی بسیار آلوده بوده و حال با استفاده از انرژی زمین گرمایی به یکی از پاک ترین شهرهای جهان تبدیل شده است.

ملاحظات مربوط به منبع برای این کاربرد خاص شامل توسعه منبع، دمای سیال، پتانسیل انرژی منبع، شیمی سیالات و فاصله از بازار پتانسیل مصرف میباشد. در ضمن احتیاجاتی جهت گرمایش (سرمایش) محیطی در نظر گرفته شده است که شامل: چگونگی آب و هوای منطقه، جمعیت منطقه، نوع ساختمان ها و جنبه های فنی – اقتصادی می باشد.

سرمایش محیطی

سرمایش محیطی، گزینه دیگری است که چنانچه امکان سازگاری دادن ماشین های جذبی با کاربردهای ژئوترمال وجود داشته باشد، می توان به آن صورت عینی و عملی بخشید. تکنولوژی این ماشینها به خوبی شناخته شده است و میتوان به سهولت در بازار به آنها دسترسی پیدا کرد. سیکل جذبی (absorption cycle)، فرایندی است که در آن به جای الکتریسیته از گرما بعنوان منبع انرژی استفاده می شود. عمل تبرید با استفاده از دو سیال انجام می پذیرد: یک مبرد که دائماً در سیکل به جریان در می آید، تبخیر می شود و کندانس می گردد و یک سیال ثانویه یا جاذب سیالات زمین گرمایی، انرژی حرارتی لازم برای به حرکت در آوردن این ماشین ها را فراهم می سازد.


 1. محمدرضا

  سلام
  خیلی جالبه
  ولی چرا هیچ جا اطلاع رسانی نشده
  اگه ممکنه اطلاعات دیگه ای هم وجود داره مرا مطلع کنید
  ممنون

Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×