120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

در توربین های بادی متداول، از سه پره بلند که در بالاترین نقطه توربین نصب شده‌اند برای به چرخش درآوردن روتور اصلی توربین و تولید برق توسط ژنراتور بزرگ آن استفاده می شود. اما در تکنولوژی اینولکس که منحصراً در اختیار شرکت Sheerwind می‌باشد، از سه اصل جذب، افزایش سرعت و متمرکز کردن باد بهره می‌گیرند. نام اینولکس برگرفته از دو واژه افزایش (Increase) و سرعت (Velocity) است. شرکت Sheerwind توسط دکتر داریوش علایی بنیان نهاده شده و تکنولوژی اینولکس نیز به نام ایشان ثبت شده است.

۱

در تکنولوژی اینولکس ، انرژی باد توسط یک قیف جذب و پس از آن درون یک مسیر مخروطی شکل به پایین هدایت می‌شود. این مسیر مخروطی علاوه بر وظیفه هدایت باد به پایین، با کمک اثر ونتوری موجب افزایش سرعت باد نیز می‌شود. سپس انرژی جنبشی باد، پس از برخورد به پره‌های توربین، ژنراتوری را که در پایین توربین قرار دارد به گردش درآورده و برق تولید می‌شود. نصب ژنراتور در سطح زمین، ایمن و مقرون به صرفه‌تر بوده و تعمیر و نگهداری بسیار آسان‌تری خواهد داشت.

 

انتقال جریان باد از بالای برج اینولکس به سطح زمین و افزایش سرعت آن در طول مسیر مخروطی شکل، موجب می‌شود طول پره های توربین بادی اینولکس کوچک باشد. همچنین در تکنولوژی اینولکس می‌توان برج‌های چندین توربین را به صورت شبکه به هم متصل و از یک ژنراتور واحد استفاده کرد. ابعاد توربین بادی اینولکس حدداً ۵۰% از توربین‌های بادی معمول کوچکتر و پره‌های آن در حدود ۸۴% از پره‌های یک توربین بادی متداول کوتاه‌تر است.

SW-How-it-works-ill-598x360

تکنولوژی اینولکس با توجه به مقیاس پذیر بودن آن، این قابلیت را دارد که در مزارع بادی یا محیط‌های کوچکتر از آن استفاده گردد. از سویی دیگر، اینولکس در مقایسه با سیستم‌های کنونی، در سرعت‌های پایین‌تر باد قادر به تولید برق می‌باشد، بنابراین در اکثر نقاط قابلیت نصب خواهد داشت.

 

تکنولوژی اینولکس توسط متخصصین و هیئت‌های فنی متشکل از آژانس‌ها و دانشگاه‌های مختلفی مورد ارزیابی و تأیید قرار گرفته و نمونه‌های اولیه‌ای از این توربین تحت شرایط کنترل شده آزمایشگاهی تست شده است. نتایج حاصل از این آزمایشات برای تهیه مدل های CFD مورد استفاده قرار گرفته است. همچنین چندین نمونه توربین بادی اینولکس در مینسوتا و در نزدیکی تأسیسات شرکت Sheerwind نصب و اطلاعات و آمار برداشت شده از آنها، مهر تأییدی بر مدلهای CFD قبلی بوده است.

SheerWind

از مزایای توربین های بادی اینولکس می‌توان به بازدهی بیشتر، قابلیت کارکرد در سرعتهای پایین باد (کلاس ۱ و ۲)، کاهش هزینه‌های نصب و تعمیر و نگهداری اشاره نمود.

SheerWind-INVELOX-Demo3

منبع: سایت رسمی شرکت Sheerwind

 


 1. محمدرضاصالحی

  سلام و عرض ادب،
  بسیارجالب و مفید بود ، باد گیر های شهر یزد نمونه یی از این توربین های بادی اینلوکس می باشد.به امید روزی که در سرزمین ایران این توربین ها نصب بشه!

 2. میلاد زندیه

  سلام خسته نباشید می خوام این طرح داخل کشور خدم عملی کنم نظرشما چیه

  • دانیار

   با سلام، لطفاً با شرکت طراح این توربین تماس بگیرید و موضوع را در میان بگذارید

 3. حمید شعبانی

  سلام
  بزرگوار غربی ها از تکنولوژی های پیشرفته اسلامی ما بهره بردند به دنیا عرضه کردند. بهتر بو بجای اینکه بگیر بادگیرهای شهر یزد نمونه ای از این توربین ها هستند بگید از بادگیرهای شهر یزد الهام گرفتند

 4. ساجده

  سلام
  من دانشجوی دانشگاه صنعتی اصفهان هستم برای پروژه کارشناسی بایداین توربین را طراحی کرده و نمونه کوچک ان را بسازم میخواستم اگر ممکنه راهنماییم کنید. درمورد نرم افزار مورد نیاز این توربین و …

 5. حسن

  سلام
  غربی ها از تکنولوژیهای پیشرفته اسلامی استفاده نمیکنن عزیزم. رییس شرکت سازنده این توربین یک فارغ التحصیل دانشگاه شریفه هست که پارسال هم در دانشگاه شریف یک جلسه جهت ارائه این طرح برای نصب در ایران داشتن.

 6. ناصر رایگانی

  میشه گفت توربین بادی اینولکس نمونه صنعتی شده بادگیرهای یزده که توسط سازنده بهینه شده.

 7. احمد

  با سلام من دانشجوی کارشناسی مکانیک هستم و میخوام جهت پروژه بسازم لطفا ادرس یا شماره سازنده این سیستم را برای کسب اطلاعات بیشتر واسم ارسال نماید

Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×